"Olukorrast riigis" saatejuhid vaidlesid rassismi tajumise üle

Saate "Olukorrast riigis" ajakirjanikud vaidlesid Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna uue esimehe Martin Helme laupäevase kõne põhjal rassismi tajumise üle eesti ühiskonnas.

"See on väga kahetsusväärne, et Eestis levib arrogantsuse ja rumaluse kultuur, et me ei taha süveneda," ütles Andrus Karnau . Tema sõnul ei taha paljud eestlased süveneda mujal rassistlikeks peetavatesse eneseväljendustesse ning seepärast keeldutakse maailmas juurdunud norme üle võtmast. Kui me ei soovi teadvustada, mida tähendab näiteks sõrmedega tehtav OK-märk, siis meil on justkui õigus seda teha, rääkis ta. "Aga meil ei ole seda õigust, sest me oleme osa maailmast!" leidis Karnau.

Teine saatejuht Harry Tuul leidis siiski, et palju senisest suhtumist rassi-teemadesse põhineb Eestis vähesel teadlikkusel. Tema hinnangul ei ole muutust võimalik Eestis revolutsiooniliselt saavutada. "Kuna inimesed ongi teadmatuses, siis nad protestivad selle vastu justkui neile surutakse midagi peale," rääkis ta.

"Nõus, et selline žest ei ole viisakas, aga see ei tähenda, et meil pole selliseid inimesi. Nad on ja tõenäoliselt ka jäävad. Mulle tundub, et kui väga julgelt sihtrühmadele rassisti-silti kleepida, siis nende jaoks tekib peas seos, et eestlane on rassist," märkis Tuul.

"Aga see on ju niimoodi! Kui me ei protesti Martin Helme ütluste vastu, siis me nõustume nendega! Mis me siis oleme, kui me ei ole rassistid, kui me ei tõuse tagajalgadele, ega ütle, et sellised väljaütlemised ei ole sobilikud," vastas Karnau.

Tuul meenutas siiski, et rahvusega seotud teemadel käibki alati teistele kõõrdi vaatamine. "See on sinna sisse ehitatud," tõdes Tuul.

"Peame arvestama, et meie väike kultuuriruum ei loo sellistele tegevustele tähendusi, vaid peame sellega arvestama - et näiteks Michael Jacksoni jäljendamine tumedaks võõbatud näoga ei ole aktsepteeritav, kuna see võib olla solvav - midagi ei ole teha. Samuti, kui keegi leiab, et moorapea on solvav, siis tuleb sellega arvestada ja austada seda," leids Karnau.

Tema hinnangul võivad rahandusminister Helme rassistlikku tõlgendamisvõimalust pakkuvad sõnavõtud kahjustada Eesti mainet ja meie suhteid liitlastega.

Lisaks rääkisid Karnau ja Tuul EKRE juhivahetusest, Estonia teatri juhti Aivar Mäed tabanud ahistamissüüdistustest, valitsuse otsusest palgata USA adovkaadibüroo Eestis tegutsenud pankade rahapesujuhtumite uurimisel Eesti huve esindama, pensionifondi maksete peatamisest, Konstantin Pätsi monumendi kavandist.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: