X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Üürihinnad on kriisis langenud kuni 25 protsenti

Majad Tallinnas.
Majad Tallinnas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Koroonaviiruse puhangust põhjustatud majanduskriis ei ole Tallinna ega Tartu kinnisvaraturul müügihindu märgatavalt alla viinud. Üürihinnad on kriisi tõttu vabanenud korterite turule tulemisega langenud aga ligikaudu 10-25 protsenti.

Lahe Kinnisvara Tallinna maakleri Sirli Nurme sõnul on üürilevõtjaid Tallinna turul vähem, mis annab ka hinnasurvet ja -langust tunda.

"Täna on üürihinnas võimalik kaubelda, kuna üürilisi on vähem, aga üürikorterite pakkumist on rohkem, sest ka Airbnb kortereid tuli pikaajalise üüri turule. Ka välistööjõudu ja välistudengid on vähem, mis vähendab veelgi üürihuviliste hulka," lisas ta.

Nurme sõnul seisavad mitmed üürikorterid praegu tühjana ja hinnad on kuni 20 protsenti kriisieelsest hinnatasemest madalamd.

"Näiteks on mul üüriportfellis ilus, heas asukohas kahetoaline korter Mustamäel, mida olen välja üürinud üürihinnaga 530 eurot, millele lisanduvad kommunaalkulud. Peale eriolukorraaega andsin korteri üürile üürihinnaga 450 eurot, kuna oli ainult üks huviline ja ta esitas oma hinnapakkumise," kirjeldas Nurm olukorda üüriturul, lisades, et varasemalt valiti sellistele korteritele üürnikku ligi viie üürniku seast.

Samuti on Nurme sõnul märgata varasemate üürikorterite ilmumist müügile.

1Partneri turundusjuht Kristjan Kimmel kinnitas, et hinnalangust on samuti peamiselt näha just üüriturul. "Paljud Airbnb ja teised külaliskorterid on leidnud pikemaajalised üürnikud ning tänu sellele on üürihinnad veidi langenud. Sõltuvalt piirkonnast jääb langus 10-25 protsendi vahele," märkis Kimmel.

"Mis puudutab korterite ostu-müügiturgu, siis siin erilist hinnalangust näha ei ole. Siinkohal on oluline märkida, et tegemist ei ole majanduskriisiga, vaid tervishoiukriisiga, mille puhul osa majandusest keerati lihtsalt öeldes kinni," märkis ta. Kuna pangad on andnud laene vastutustundlikult, siis pole ka palju halvaks minevaid kodulaene oma järge ootamas.

Kaanon Kinnisvara Tallinna elamispindade osakonna juht Siim Kabeli sõnul on Tallinnas kõige suurem pakkumine kesklinnas ja selle vahetus läheduses, kuna seal langes turult ära külaliskorterite segment.

"Lisaks mõjutab Kesklinna ja selle vahetu ümbruse üüriturgu ka see, et väga paljud üürnikud, kes seni on Kesklinnas üürinud, aga kelle sissetulek on vähenenud, liiguvad odavamatele äärelinna pindadele," märkis ta.

Kabeli hinnangul langesid hinnad Tallinna üüriturul 10 protsendist kohati isegi 30 protsendini ning niinimetatud jämedama otsa said enda kätte üürnikud, kes saavad tavapärasest suuremal määral tingimusi määrata. Suurem selgus saabub ilmselt aga septembri alguses.

"Juba praegu on võrreldes aprilli ja maikuuga näha olulist nõudluse kasvu, aga nõudlus ei ole veel ligilähedalgi aastatagusele ajale. Kooli algus on alati olnud üüriturul väga metsik aeg. Lisaks üliõpilastele on turule tulemas ka uued töötajad, kes pärast koolide lõppu suvel puhkasid ja nüüd tööle siirduvad. Minu ennustus on see, et turg taastub võrreldes eelmiste aastatega ligikaudu 75 protsendi ulatuses," rääkis Kabel. Üheks turu taastumist mõjutavaks faktoriks on kavalitsuse otsused seoses välistudengite riiki lubamisega.

Kabel tõi välja, et korterite müügihinnad on langenud vähesel määral vaid Tallinna magalate paneelmajades. "Minu isiklik arvamus on, et kuna suveperiood on alati olnud korterite müügiturul nii-öelda hapukurgihooaeg, siis pigem ongi see nõudluse langus hetkel tulenenud suvekuudest. Jällegi, nagu ka üürituru osas, toovad ka müügituru puhul täpsema selguse augusti lõpp ja septembri algus," märkis ta.

Tartu üüriturg ootab sügiseks tudengeid, korterite pakkumine on kasvanud

Lahe Kinnisvara Tartu maakler Tero Villik märkis, et valdavalt on üürnikud turuolukorrast teadlikud olenemata sellest, kas tegu on tudengite või pereinimestega. Sissetulekud on saanud põntsu ning hindades tuleb tihti järeleandmisi teha, olgu see üüri- või müügiturg," märkis ta.

Villik rääkis, et vahetult enne koroonakriisi andis ta hea hinnaga üürile nii üürimaja kui ühetoalise korteri. Teenindussektoris töötavad üürnikud kaotasid aga töö ning vähem kui kuu ajaga kolisid pindadele sisse uued üürnikud, seda aga ligi 10 protsenti madalama hinnaga.

"Kriisi lõpuperioodil kesklinnas üüritavale varale üürnikku otsides võis aga trehvata küll olukordi, kus huviliste ampluaast leidis suuremaid ja väiksemaid tingijaid. Protsentuaalselt võiks kesklinna piirkonnas pakkuda isegi küsitavast üürisummast suuremat langust," lisas Villik.

1Partneri Tartu maaklerteenuse juhi Margus Kelki sõnul tuleb sügise lähendes iga päevaga Tartu üürituru kohta rohkem päringuid ja pakkumine väheneb. "Endiselt on kõige likviidsemad ühe-kahetoalised korterid hinnaklassis kuni 350 eurot. Kriisi mõju üürihinnale on olnud minimaalne, ligikaudu 10 protsenti, sõltuvalt korteri hinnaklassist."

Keskmine pakkumises olevate korterite üüripakkumiste arv on aga tänavu teises kvartalis tõusnud mullusega võrreldes pea veerandi võrra.

Kaanon Kinnisvara Tartu maakler Annemai Tuvike kinnitab samuti, et tänavune suvine turg on olnud tunduvalt rahulikum kui eelmisel aastal. "Kui muidu sellel ajal üüriti osad korterid vahel välja ühe päeva või isegi tundidega, siis enam nii kiiresti ei lähe," märkis ta ja lisas, et kliendid on muutunud hinnatundlikumaks, mistõttu peab kvaliteedi ja hinna suhe olema paigas.

Tuvike sõnas, et külaliskorterite pikaajalisse üüri tulemine tasandas Tartu turul korterite kvaliteeti. "Sellest tulenevalt tõusis pakutavate üürikorterite keskmine kvaliteet ja üürileandjatel polnud enam võimalik küsida soovitud hinda kehvemate korterite eest. Pakkumishindadest läks nii-öelda õhk välja ja üürihinnad langesid üsna palju."

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: