Koroonakriis raskendab õpirännet sügissemestril

Euroopa riikide seniste kogemuste põhjal ei too koolide taasavamine kaasa haiguse leviku kiirenemist.
Euroopa riikide seniste kogemuste põhjal ei too koolide taasavamine kaasa haiguse leviku kiirenemist. Autor/allikas: Pixabay

Koroonakriisi tõttu on õpiränne selle aasta sügissemestril raskendatud. Ameerikasse on tänavu suletud piiride tõttu keeruline pääseda ning paljud õpilased ootavad teadmatuses otsuseid. Kolme õpirände programmi on koroonakriis erinevalt mõjutanud.

Gümnaasiumiõpilasi Ameerikasse saatva YFU programmi tegevjuht Kadri Eensalu kommenteeris, et on õpilasvahetuse paari nädala või kuu võrra edasi lükanud. Siiski püsib lootus, et õpilased saavad sügisel vahetusaastale minna.

"Meie puhul on olukord selline, et me ei ole kõiki programme lükanud järgmisesse aastasse, aga oleme oma õpilastele, kes lähevad Eestist välja, nende programmi algust küll mõne nädala või lausa kuu võrra edasi lükanud," rääkis Eensalu.

Balti-Ameerika Vabaduse Fondi (BAFF) Eesti Koordinaator Eeva Kauba ütles aga, et tudengite praktika programm on lükatud järgmisesse aastasse, kuna viisade saamine on praeguse info kohaselt 1. jaanuarini raskendatud.

"Lisaks sellele, et on koroonakriis, on USA pannud kõik sellised praktikaprogrammid, mis vajavad J1 viisat, pausile," ütles Kauba.

Rahvusvahelise õpirände keskuse juhataja Ülle Tensing rääkis, et Erasmuse programmi kaudu sügissemestril vahetusõpilasteks minejad on kinnitatud ning arvestatud on nii auditoorse kui e-õppega.

Kandideerijad

Koroonakriis suuresti õpirändesse kandideerijate arvu ei muutnud. Küll aga oli juba õppima asumise kinnituse saanud õpilaste seas neid, kes hiljem võimalusest loobusid.

"Kui rääkida nendest põhjustest, mis üliõpilased on välja toonud, kui nad on loobunud, siis eeskätt on ikkagi see seotud sellega, et on teadmatus, kuidas täpselt see õpe sügisel hakkab välja nägema. Teise aspektina, kui väliskõrgkool on öelnud, et suurem osa õppetööst võib-olla toimub e-õppel, siis e-õpe ei pruugi olla just see esmane valik, mille pärast välismaale õppima minna," rääkis Tensing.

Praegu käib Ameerika praktikaprogrammi kandidaatide hindamise protsess ja sügisel selguvad vastuvõetud. Detsembris valiti välja esimesed 20 programmis osalejat ja nemad pidid Ameerikasse minema juba kevadel. Uus grupp valitakse septembris. Programmis osalemise tähtaega pikendati 31. maini ning tahtjaid oli veidi üle saja.

Kuna Erasmuse õpirändeks dokumentide esitamine algas märtsi alguses enne eriolukorra väljakuulutamist, ei mõjutanud koroonakriis kandideerijate arvu. Sügissemestriks Erasmuse vahetusele kandideerijatest on aga kümme protsenti loobunud.

Tavaliselt algab gümnaasiumi programmi YFU kandideerimine juba aasta aega varem, kuna programmis osalemine on tasuline ja varem kandideerimine võimaldab õppetasu maksta pikema aja jooksul. Tänu sellele pole programmi kandideerijate arv ka vähenenud ning esimesed lepingud on juba järgmise aasta kevadeks sõlmitud.

Kuna paljud ülikoolid on andnud soovituse mitte õpirändes sellel aastal osaleda, on vähenenud nende õpilaste hulk, kes tulevad õppima Tartu Ülikooli ning kes lähevad Eestist õppima välisülikoolidesse.

Koroonakriis on toonud programmidele suurenenud töökoormuse ning kohati ka rahalise kahju.

Ameerika praktikaprogramm BAFF küll ise rahalist kahju ei saanud, aga kaotavad noored, kes programmist osa võtta ei saa.

Välismaale õppijate seas on palju noori, kes praegu teadmatuses otsuseid ootavad. Noore korvpalluri Ran Andre Pehka leping UC Davis ülikooliga California osariigis sõlmiti koroonakriisi ajal. Kõige hilisema info kohaselt peaks Pehka augusti alguseks USA-sse jõudma. Viisa saamiseks on Pehkal vaja läbida intervjuu USA saatkonnaga, kuid praegu saatkond intervjueeritavaid vastu ei võta.

Kõikide programmide esindajad ning ka USA-sse õppima asuv Ran Pehka arvasid, et koroonakriis mõjutab edaspidist õpirännet ning arvatavasti nii palju enam välisõppe programmides ei osaleta.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: