Merkel välistas EL-i 750-miljardise taastamisfondi vähendamise

Saksmaa kantsler Angela Merkel ja Itaalie apeaminister Giuseppe Conte esmaspäeval kohtumisejärgsel pressikonverenstil.
Saksmaa kantsler Angela Merkel ja Itaalie apeaminister Giuseppe Conte esmaspäeval kohtumisejärgsel pressikonverenstil. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Saksamaa kantsler Angela Merkel välistas võimaluse, et Euroopa Liit hakkaks vähendama koroonakriisi järgseks majanduse taaskäivitamiseks mõeldud 750 miljardi euro suurust fondi.

"On tähtis, et taastamisfond oleks massiivne ning seda ei kärbitaks," ütles Merkel esmaspäeval pärast kohtumist Itaalia peaministri Giuseppe Contega.

"Pole võimalik iga detaili ette paika panna, kuid see peab olema eriline pingutus, mis näitab, et Euroopa soovib neil rasketel aegadel kokku hoida. Numbritre taga on ka poliitiline mõõde ning see on taust, mille suhtes seda projekti tuleb hinnata," lisas Merkel.

Saksa valitsusjuhi sõnad on hoiatuseks niinimetatud kasina neliku riikidele Hollandile, Austriale, Taanile ja Rootsile, mis sooviksid Euroopa Komisjoni esitatud plaani korrigeerimist, vähendades fondi suurust ning muutes osalt tagastamatu abina antava raha jagamise põhimõtteid, kommenteeris väljaanne Politico.

Samas võib Merkeli sõnadest aimata siiski valmisolekut teha järeleandmisi rahaturgudelt Euroopa Liidu nimel kokku laenatava fondi struktuuris, kust 500 miljardit plaanitakse anda enim kannatanud riikidele abina, 250 miljardit aga laenudena, leidis Politico.

Saksa kantsler ütles reedeks ja laupäevaks kavandatud Euroopa Ülemkogu eel, kus loodetakse kokkulepet nii taastamisfondi kui ka 1,1 miljardi euro suuruse Euroopa Liidu seitsmeaastase (2021-2027) eelarve (MFF) osas, et EL-il on üksmeele saavutamiseks käia pikk tee ning enne suvepuhkust võib olla vajadus veel üheks tippkohtumiseks.

Merkeli sõnul leppisid Saksamaa ja Itaalia kokku, et toetavad Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheli eelmisel nädalal esitatud ettepaneku põhistruktuuri. Ta kordas ka oma toetust ideele, siduda EL-i eelarvest makstavad toetused õigusriigi põhimõtetest kinnipidamise ja reformide jätkamisega. Saksa kantsler ütles ka, et Conte olevat esitanud juba ideed, kuidas Itaalia koroonakriisi järgsest keerulisest olukorrast välja saaks tulla.

Ka Conte andis kasina neliku suunas looritatud hoiatuse, öeldes, et ambitsioonika taastamisfondi plaanis kokkuleppele mittejõudmine võib ohustada ühisturgu, "mis võib isegi rahaliselt tugevate riikide jaoks tähendada väärtusahelate katkemist ja võiks nii olla kahjulik kõigile". Tema sõnul võiks kokkuleppe venimine takistada Euroopa majanduse taastumist.

Kahe liidri pressikonverents näitas Saksamaa ja Itaalia vahel sellist üksmeelt ja ühtsust, mida veel mõni kuu tagasi oleks olnud keeruline ette kujutada, seda eriti veel rahandus- ja eelarveküsimustest, märkis Politico.

Merkel mitte ainult ei rõhutanud, et Berliin ja Rooma ühendavad jõud eelarvekõnelustel, vaid ta tunnustas ka Itaaliat, mis on Euroopas koroonaviirusest üks enim kannatanud riike, selle eest, kuidas nad "imetlusväärse distsipliini ja kannatlikkusega neist rasketest nädalatest" läbi tulid.

Saksamaa on alates 1. juulist kuni aasta lõpuni Euroopa Liidu eesistujariik.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: