Merkel: Saksamaa peab olema valmis EL-i eelarvesse rohkem maksma

{{1587629640000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS / ANNEGRET HILSE

Saksamaa peab olema valmis maksma Euroopa Liidu eelarvesse senisest rohkem, kuna selle kaudu tuleb hakata koroonakriisi tõttu seiskunud Euroopa majandust taaskäivitama, ütles Saksa kantsler Angela Merkel.

"Meie tänased konsultatsioonid ei hõlma detailide paikapanemist või mahtude otsustamist, aga üks asi on juba selge: me peame solidaarsuse vaimust lähtudes olema valmis - piiratud aja jooksul - tegutsema väga erinevalt, mis tähendab märksa suuremat panustamist Euroopa Liidu eelarvesse, " ütles Merkel neljapäeval Saksa parlamendis esinedes. "Sest me tahame, et kõik EL-i riigid suudaksid majanduslikult terveneda," lisas ta.

Euroopa Liidu liidrid alustavad neljapäeva pärastlõunal videokonverentsi, millel arutavad EL-i majanduse taaskäivitamise võimalusi ning sellega seoses ka ühenduse mitmeaastase eelarve (MFF) koostamist, mis peaks hõlmama aastaid 2021-2027.

Merkel rõhutas oma esinemises, et Euroopa Liidu majanduse taaskäivitamise kava nurgakivi peab olema EL-i eelarve. "Euroopa eelarve on aastakümneid läbiproovitud instrument EL-i ühiste ülesannete täitmiseks," tõdes ta.

EL-i liidrid peaksid neljapäeval oma heakskiidu andma rahandusministrite kokkuleppele 540 miljardi euro suuruse abipaketi käivitamiseks ja samas arutama plaane luua Euroopa taaskäivitamise fond ühenduse majanduse kriisijärgseks ülesehitamiseks.

Saksamaa on seisukohal, et väljapakutud fondi saab rahastada EL-i uuest seitsme aasta eelarve kaudu, mille üle läbirääkimised alles käivad.

Merkel rääkis neljapäeval, et taaskäivitamise kava kestus võiks olla kaks aastat ning rõhutas samas, et neljapäevasel liidrite nõupidamisel ei hakata paika panema uue toetusfondi suurust ega kasutamise tingimusi.

Taastusfondi lülitamine 2021.-27. aasta eelarvesse annaks mõningast kindlust Euroopa põhjapoolsetele riikidele, kuid komplitseeriks kõnelusi EL-i järgmiste aastate kuluprioriteetide üle.

Sellega võib tekkida ka olukord, kus Ida-Euroopa riikidel palutakse loobuda arengurahast, et maksta kinni koroonapandeemias eriti rängalt kannatada saanud Hispaania ja Itaalia toibumine.

Merkel lükkas taas tagasi Itaalia nn koroonavõlakirjade ettepaneku. Tema sõnul nõuaks EL-i ühise võlainstrumendi loomine muudatusi EL-i lepetesse ja liikmesriikide parlamentide heakskiitu. See tee oleks tema sõnul aeganõudev ja keeruline.

"Praegu on tähtis kiiresti tegutseda," rõhutas Saksa kantsler.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, AFP-BNS, Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: