Orban hoiatas EL-i eelarve sidumise eest õigusriigi teemaga

Unragi peaminister Viktor Orban.
Unragi peaminister Viktor Orban. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Kokkuleppe Euroopa Liidu uue eelarve üle jääb saavutamata, kui sellest raha jagamist hakatakse siduma õigusriigi tingimuste täitmisega, hoiatas Ungari peaminister Viktor Orban, kelle juhitud valitsus on korduvalt saanud kriitikat õigusriigi nõuetest kõrvale kaldumise eest.

Kui õigusriigist kinnipidamise sätted lülitatakse Euroopa Liidu seitsmeaastasesse (2021-2027) eelarvekavasse (MFF), millest oodatakse tõuget koroonakriisi tõttu seisukunud EL-i majandus taaskäivitamiseks, siis "ei tule mingit taaskäivitamist, ei tule eelarvet, vaid saavad olema pikalevenivad läbirääkimised", ütles Orban riigile kuuluvale raadiojaamale Kossuth antud intervjuus, mida vahendas väljaanne Politico.

Euroopa Liidu riikide juhid kogunevad reedel esmakordselt pärast koroonakriisi Brüsselisse, lootuses saavutada 1,1 triljonilise MFF-i ja majanduse taaskäivitamise 750 miljardi euro suuruses paketis kokkulepe. Eelarve juures on aga tehtud ka ettepanek, et lülitada sellesse õigusriigi kriteerium, mis välistaks õigusriigist hälbivatele riikidele EL-i toetusrahade eraldamise. Praegu käivad arutelud selle üle, milline võiks olla sellise sammu käivitusmehhanism, selgitas Politico.

"Jätame selle debati praegu kõrvale," ütles Orban usutluses. "Lahendagem majandusprobleemid, taaskäivitame majanduse, hakkame uus töökohti looma ja alles siis võima jätkata arutelusid õigusriigi üle," leidis Ungari valitsusjuht.

Nii Ungari kui ka Poola on vastakuti võimalusega, et Euroopa Liit käivitab nende suhtes niinimetatud artikkel 7 menetluse, mis algatatakse riikide suhtes, keda peetakse õigusriigi reeglitest kõrvalekaldujateks.

Orban ütles ka juba lõppeva nädala teisipäeval, et tema hinnangul venivad eelarveläbirääkimised läbi suve ning rõhutas ka, et EL-i vahendid peavad jagunema "võrdselt, paindlikult ja mittepoliitiliselt".

Euroopa Liidu eelarve üle kokku leppimiseks on vaja kõigi 27 liikmesriigi heakskiitu sellele.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: