Politsei soovib, et õhkrelvad oleksid roosad või kollased

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Liivamäe külas kasutatud õhkrelv. Autor/allikas: PPA

Politsei on siseministeeriumiga arutamas relvataoliste esemete erksavärviliseks muutmise kohustust. Õhkrelvad ja stardipüstolid võiksid olla kollased või roosad, pakkus välja Põhja prefektuuri kriminaalbüroo juht Urmet Tambre.

Politsei saab päevas keskmiselt ühe väljakutse seetõttu, et keegi avalikus kohas ringi relvataolise esemega. Näiteks eelmisel nädalal teatati Tallinnas ja Harjumaal üheksast relva või relvataolise esemega seotud juhtumist.

Möödunud pühapäeval sai politsei teate, et mees kõnnib Lasnamäel, tulirelva taoline ese käes. Otsekohe reageerisid kõik piirkonna patrullid ja mees peeti kinni. Tema juurest leiti stardipüstol.

Sama päeva õhtul oli õhkrelvaga juhtum Jõelähtme vallas Liivamäe külas, kus 35-aastane mees lasi õhupüssist naabri maja suunas. Mees peeti kinni.

Reedel leidis aset kolmest kõige märkimisväärsem juhtum, kui Saku vallas sihtis mees lapsega tänaval jalutanud naist relvataolise esemega. Kohale ruttasid suurte jõududega kiirreageerijad. Kiirreageerijad pidasid 56-aastase mehe kinni ning leidsid läbiotsimise käigus tema kodust mitmeid relvataolisi esemeid. Laupäeval võttis kohus mehe prokuratuuri taotlusel vahi alla.

Olukord vajab lahendust

Urmet Tambre ütles ERR-ile, et politsei pidi viimase nädala jooksul reageerima päevas keskmiselt vähemalt korra operatiivselt ja suurte jõududega sündmusele, kus võib kokku puutuda surmavat tulirelva omava kurjategijaga.

"Õnneks ei olnud nende avalikus kohas aset leidnud juhtumite puhul tegemist tulirelvadega, kuid päris relvadele sarnanevate relvataoliste esemetega vehkimine tekitab kaaskodanikes arusaadavalt hirmu," lausus ta.

Õhkrelvad ega relvataolised esemed pole seadusega keelatud ja seega pole inimestel mingit takistust nendega ringi käia. Kaaskodanikud aga tulirelval ja õhkrelval nende sarnasuse tõttu vahet ei tee ja nii saab ka politsei ka väljakutseid, kus oht tegelikult puudub.

Tambre märkis, et ehkki õhkrelvade, stardipüstolite ja relvasarnaste esemetega ringikäimine omamine ei ole seadusega keelatud, ei peaks nendega avalikult ringi jalutama.

"Selleks, et neid esemeid selgelt tulirelvadest eristada, võiksid need osaliselt või täielikult olla teist värvi. Stardi- või õhupüstoli puhul ei ole ju praktilist vahet, mis värvi nad on. Küll aga võib nende selge eristamine tulirelvadest jätta teised inimesed hirmutamata ja hoida ära võimalikud traagilised tagajärjed, kui politseinikud sellisele sündmusele reageerivad," rääkis Tambre.

Tambre sõnul vajab tulirelva taoliste esemete müük paremat lahendust – näiteks võiks õhkrelvad ja stardipüstolid olla roosat, kollast või mõnda muud erksat värvi. "Sellised värvid jahutaks ka kirge nende kaasaskandmiseks avalikus ruumis," märkis ta.

Relvataoliste esemete selgem eristamine on meil koos partneritega arutluse all olnud ning viimaste juhtumite valguses tundub, et selle teemaga tuleb edasi minna. Heaks näiteks on mõned välisriigid, näiteks Suurbritannia, kus õhkrelvad peavad olema kahevärvilised.

Siseministeeriumis ei olda veendunud

Tambre esitas oma ettepaneku sotsiaalmeedias ja ametlikult pole PPA sellega siseministeeriumi poole pöördunud, ütles ERR-ile ministeeriumi korrakaitse- ja kriminaalpoliitika osakonna juht Henry Timberg.

"Kuigi õhkrelvade ja stardipüstolite kohustuslikus korras erksa värviga katmine aitaks teatud olukordades eristada neid päris tulirelvadest, siis ei pruugi see lahendus tagada inimestele alati sajaprotsendist kindlustunnet, et tegemist ei ole päris relvaga. Sõltumata relva väljanägemisest või värvist tuleb riigil võtta igat sellist juhtumit tõsiselt ja reageerida sellele kui päris relvaga juhtumile," märkis Timberg.

Praegu ei ole siseministeerium plaaninud taolist muudatust läbi viia, kuid kuivõrd lähiaastatel on kavas läbi vaadata kogu relvaõigusega seonduv, siis arutatakse võimalikud muudatused osapooltega läbi.

Timbergi sõnul peavad inimesed endale ise aru andma, et relvaga või relva meenutava esemega ringi liikumine ei tõsta kuidagi kaaskodanikes turvatunnet.

"Kõik ühiskonna liikmed vastutavad võrdselt meie turvalisuse ja turvatunde eest ning õhkrelva või stardipüstoliga ringi liikudes võidakse seda kahjustada. Selline käitumine võib inimesele endale tunduda ohutu ja arusaadavalt mitte ähvardav, kuid teised võivad seda tajuda ohuna. Seega on ka sellistel juhtudel väga olulisel kohal inimeste teadlikkuse tõstmine," lausus ta.

Milline karistus tulirelvaga või tulirelva meenutava esemega vehkivat või ähvardavat inimest ootab, sõltub asjaoludest.

"Relva või relvataolise esemega ähvardamine või ringi liikumine võib olla näiteks käsitletav kui ähvardamine karistusseadustiku paragrahv 120 mõistes või ka avaliku korra raske rikkumine karistusseadustiku paragrahv 263 mõistes. Ähvardamise korral peab isik, keda ähvardatakse, teadvustama kahju tekitamise kavatsust ning selle sisuks võib olla nii elu, tervise kui ka vara kahjustamine," selgitas Timberg.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: