Poola opositsioon vaidlustas kohtus Duda tagasivalimise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Andrzej Duda.
Andrzej Duda. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Aleksandra Szmigiel

Poola peamine opositsioonikoalitsioon vaidlustas neljapäeval valimistulemuse, mis jättis populistliku erakonna Õigus ja Õiglus (PiS) toel võimule president Andrzej Duda.

Erakond Kodanikeplatvorm (PO), kelle kandidaat Rafal Trzaskowski kaotas napilt 12. juuli hääletuse, ütles, et ülemkohtusse on esitatud apellatsioonkaebus, milles viidatakse rikkumistele ja süüdistatakse avalik-õiguslikku telekanalit TVP erapoolikuses.

"Me taotleme valmiste tühistamist," kinnitas Kodanikeplatvormi juht Borys Budka ajakirjanikele. 

"Need valimised ei olnud võrdsed ega üldised. See ei olnud aus," ütles Budka ning selgitas, et kogu riigiaparaat töötas Duda toetuseks. 

Duda võitis 51 protsendiga Trzaskowski 49 protsendi vastu. 

Esitatud kaebus sisaldab 2000 inimese teateid rikkumiste kohta. Need puudutavad valijate registreerimist, hääletussedelite hilinenud väljasaatmist ning välisriikides hääletamisega seotud küsimusi.  

Vasakpoolne parlamendiliige Barbara Nowacka ütles, et esitas kaebuse, sest hääletus polnud aus. "Kui laseme sellel täna niisama minna, siis järgmiste valimiste puhul on haare juba palju tugevam," ütles ta. 

Seimi esimees Elzbieta Witek valitsevast Õiguse ja Õigluse parteist ütles kommentaariks, et igaüks võib kaebuse esitada. "Need kaebused vaadatakse läbi, aga ma ei usu, et ükski neist mõjutaks valimiste tulemust," ütles ta. 

Põhiseaduse järgi on ülemkohtul 3. augustini aega otsustada, kas valimised tuleb tühistada või mitte. 

OSCE valimisvaatlusbüroo ODIHR ütles esmaspäeval, et neid valimisi ähmastas avalik-õigusliku televisiooni kallutatud meediakajastus. Avalduses tuuakse esile avaliku ringhäälingu "homofoobne, ksenofoobiline ja antisemiitlik retoorika".

"Poliitiline polariseerumine ning erapooletuse puudumine avalik-õiguslikus meedias hälbis hästi korraldatud valimistest," ütles ODIHR-i missiooni juht Thomas Boserup.

"Kampaanias puudus dialoog, samas on aga eriti tähtis, et demokraatia püsiks erinevuste tunnustamisel ja peaks lugu kõikide õigustest, mitte ainult võimulolijate õigustest," ütles rahvusvahelise vaatlusmissiooni juht. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: