Piret Kuusik: Trzakowski suutis Poola liberaalide hääled koondada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Priit Mürk/ERR

Poola presidendivalimistel teiseks jäänud Rafal Trzakowskit peetakse samas osaliselt võitjaks, seda seetõttu, et ta suutis liberaalid enda taha koondada, ütles välispoliitika instituudi nooremteadur Piret Kuusik "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus.

Millest kõnelevad need kaks arvu - Andrzej Duda ülinapp võit ja enneolematult kõrge osalus?

See näitab Euroopas laiemat trendi, kus liberaalne, kosmopoliitne pool on ühel pool ja rahvuslik, konservatiivne pool on teisel pool. Ja Poolas on see eriti teravalt esile tulnud ja seda need kaks numbrit näitavadki.

Mõni Saksa leht on nimetanud Varssavi linnapead suureks võitjaks. Kuidas nii?

Ta suutis tuua liberaalse hääle kokku. Tihti Õiguse ja Õigluse partei (PiS) on selles osas suutnud rahvuskonservatiivse hääle hästi enda taha tuua. See, miks Varssavi linnapea, küll kuus nädalat enne esimest vooru valimistulle sisenedes nii suure võidu koju tõi, näitabki seda, et see liberaalne hääl, mis muidu oli varem killustunud, nüüd ikkagi paljuski kogunes tema selja taha.

Presidendil on vaja timmida suhteid siseriiklikult ja samas ka Euroopa Liiduga, sest ajad on rasked, tuleb saada raha jne. Aga teisalt on selge tugev konservatiivne poliitiline agenda riigis sees. Kuidas neid klapitada?

See ongi tänase Euroopa Liidu üks suuri küsimusi. Poola käitumine ja suhtumine Euroopa Liitu ja valitsuse programm, mida president Duda üldiselt on väga toetanud, läheb paljuski vastu sellega, mida mõeldakse Brüsselis ja mis on ka Euroopa Liidu alusväärtused.

Kuidas on suhted kahe suure - Saksamaa ja Prantsusmaaga?

Poola ja Saksamaa suhted on täna pigem madalseisus, aga arvan, et kuidas need edasi lähevad, oleneb täna rohkem sellest, kuidas Berliin Poola valitsuse käitumisele ja nende vahest järsule käitumisele vastab. Berliini vastus täna on olnud üpris ebaselge.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: