Macron tahab valitsuse väljavahetamisega rohkem võimu enda kätte saada

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Jean Castex Prantsusmaa peaministriks kinnitamise ajal. Autor/allikas: SCANPIX / Jacques Witt / SIPA

Prantsusmaa valitsuse väljavahetamisega, kui 3. juulil sai uueks peaministriks Jean Castex, tahab president Emmanuel Macron kohaliku meedia hinnangul rohkem võimu enda kätte koondada.

Nüüdseks kaks nädalat ametis olnud valitsus koosneb 31 ministrist, neist 17 on naised. Prantsuse ajakirjanduse väitel on uuel valitsusel endise presidendi Nicolas Sarkozy vari.

Ühelt poolt on peaminister Jean Castex tagasihoidlk mees - nelja lapse isa on hoidnud end kaugele suurtest pealkirjadest ja lehtede esikülgedest, ta on endine Lõuna-Prantsusmaa 6000 elanikuga väikelinna linnapea, kes kevadel kerkis esile kui riigi koroonakriisist välja juhtimise üks peamisi strateege. Selle maapiirkondades mõjuka mehe missiooniks nimetataksegi 2015. aasta terrorirünnakutest, hiljem kollavestide ja pensionireformi protestidest lõhenenud Prantsusmaa kokkutraageldamist.

Kuid miks siis Sarkozy vari? Esiteks oli Castex üle-eelmise presidendi Nicolas Sarkozy lähikondne. Kuid see on vaid detail suuremas pildis.

Castexil on endise peaministri Edouard Philippe'iga üks silmatorkav sarnasus: nii nagu Castex praegu, kerkis ka Philippe 2017. aastal valitsuse etteotsa üllatuslikult.

Macronil on niisiis julgust teha pealtnäha ootamatuid valikuid. Justnimelt pealtnäha.

Majandusleht Le Figaro kirjutab, et Macroni valik on läbinähtav – panna valitsuse etteotsa mees, kel pole muud ambitsiooni kui olla hea tipp-ametnik, kohusteundlik ja truu alam. Leht võrdleb Macroni käiku ajaga, mil võimul oli Georges Pompidou, Valery Giscard d'Estaing või Nicolas Sarkozy ehk mehed, kellele meeldis tipus olla laskmata end segada võimalikest ambitsioonikatest alluvatest.

Annab jumal ameti, annab ka mõistuse, öeldakse. Le Monde kirjutab, et ainus, mis tõestab Castexi legitiimsust peaministri ametisse, on tõsiasi, et president ta sellesse ametisse nimetanud on.

Üks on kindel - tagasihoidlik Jean Castex ei varjuta Emmanuel Macroni loodetavat taaslendu 2022. aasta presidendivalimiste taevasse. Kui vaid keegi selle koroonakriisi-probleemi enne ära lahendaks.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: