Ukraina kinnitas Eesti kodaniku hukkumist

Ukraina sõjaväelased.
Ukraina sõjaväelased. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Ukraina võimud andsid lõpliku kinnituse, et möödunud esmaspäeval hukkus Donbassis sõjategevuses Eesti kodanik.

Eesti suursaadik Ukrainas Kaimo Kuusk ütles ERR-ile, et Ukraina kaitseministeerium ja kaitseväe juhataja kinnitasid Eesti kodaniku Mikola Ilini hukkumist.

"Mikola Ilin teenis Ukraina relvajõududes 35. merejalaväebrigaadis, ta oli seersant. Tema eriala oli meditsiin," ütles Kuusk.

Kuuse sõnul polnud mehel Eestis lähedasi ning tema ärasaatmine toimub homme Kiievis, lisaks Kuusele osaleb seal ka Eesti kaitseatašee.

"Donetski regiooni prokuratuur algatas ka uurimise, nagu nad teevad kõigi sõjategevuses hukkunute puhul," sõnas Kuusk.

Kuusk lisas, et saatkond ootab ka veel kohaliku välisministeeriumi ametlikku kinnitust.

"Esmaspäeval tehti DNA-test, sest kui see keha okupantide käest kätte saadi, siis ta oli sellises seisus, et teda ei olnud otse identifitseerida võimalik," ütles Kuusk.

Siseministeeriumi kommunikatsiooninõunik Riin Oeselg ütles ERR-ile, et teise riigi relvajõududes teenimine ei ole Eesti seaduste kohaselt karistatav.

"Ukraina Vabariigi teenistuses terrorismi vastu võitlemine ei ole kuritegu. Ka Ukraina seaduste kohaselt võisid välismaalased teenida lepingu alusel nende riigi relvajõududes," selgitas Oeselg.

Riigiprokuratuuri avalike suhete osakonna juhataja Kaarel Kallas ütles ERR-ile, et kui Eesti Vabariigi kodanik on tapetud välisriigis, menetleb seda kuritegu reeglina riik, kus tapmine aset leidis.

"Karistusseadustik näeb põhimõtteliselt ette võimaluse ka Eestis kriminaalmenetluse alustamiseks," ütles Kallas.

Kodanikuaktivist ja jurist Jevgeni Krištafovitš kirjutas sotsiaalmeedia postituses, et Ilini ärasaatmine toimub Kiievis katoliku kirikus ning ta tuhk jaotatakse kolmeks Eesti, Valgevene ja Ukraina vahel.

"Ametlikult siiski Mikola oli oma viimase päevani Eesti Vabariigi kodanik. Ta oli vaieldamatult Eesti patrioot, armastas väga Eestit. Ma olen väga uhke, et tundsin teda, et veensin ta 2006. aastal Eestisse elama tulema," kirjutas Krištafovitš.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: