Habarovskis puhkes laupäeval taas Kremli-vastane suurmeeleavaldus

Foto: SCANPIX/TASS/Dmitry Morgulis

Venemaal Habarovskis puhkes laupäeval valitsusevastane suurmeeleavaldus seoses populaarse kuberneri vahistamise ja asendamisega Kremli määratud kohusetäitjaga, kes pole regioonis kunagi elanud.

Habarovski elanikud on meelt avaldanud alates sellest, kui föderaalvõimud vahistasid 9. juulil mõrvasüüdistuste alusel populaarse kraikuberneri Sergei Furgali.

Tegu on viimaste aastate ühe suurima valitsusevastase protestiga Venemaal ning Kreml väitis sel nädalal, et meeleavaldustele õhutavad rahvast regioonist väljaspool tegutsevad opositsiooniaktivistid.

Laupäeval marssisid läbi Habarovski kümned tuhanded inimesed, kes skandeerisid Punti-vastaseid loosungeid, samal ajal kui mööduvad autod nende toetuseks signaale tuututasid, ütles AFP korrespondent.

Maske kandvad politseinikud lubasid rahval protestimist jätkata hoolimata avalike kogunemiste keelust seoses koroonaviiruse pandeemiaga.

Kohalike ametnike sõnul osales meeleavaldusel 6500 inimest, ent opositsioonimeelsed sotsiaalmeediakanalid andsid oluliselt kõrgema hinnangu: umbes 90 000.

Võimude teatel osales eelnevatel, 11. ja 18. juulil peetud meeleavaldustel vähemalt 10 000 inimest. Kohalik meedia ja opositsionäärid ütlesid, et kohale ilmus vähemalt 35 000 kuni 50 000 inimest.

Kohapeal viibivate ajakirjanike sõnul oli laupäevane meeleavaldus eelnevatest suurem.

President Vladimir Putin vallandas Furgali ametlikult esmaspäeval ja määras kraikuberneri kohusetäitjaks Mihhail Degtjarevi, kes on Liberaaldemokraatliku Partei liige ja riigiduuma saadik.

See vihastas kohalikku rahvast, kelle sõnul pole 39-aastasel väljastpoolt tulijal ei kogemust ega sidet piirkonnaga.

Degtjarev tõrjus sel nädalal Instagrami postitatud videos üleskutset tagasiastumisele ja ütles, et massimeeleavaldused ei peegelda laiemat avalikku arvamust.

Reedel väitis ta, et protesti aitavad korraldada Moskvast Habarovski lennanud välisriikide kodanikud.

Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov heitis välismõjutuse väited kõrvale, ent ütles, et protestid on "toitaine tülinorijatele" ja pseudoopositsionääridele.

Protestiliikumisele on toetust avaldanud opositsiooniliider Aleksei Navalnõi, kelle sõnul võivad demonstrandid järeleandmisi saavutada vaid kogu riigi toega.

Furgali Liberaaldemokraatliku Partei sõjakas liider Vladimir Žirinovski lubas sel nädalal, et kui endine kraikuberner süüdi mõistetakse, nõuab ta presidendilt armuandmist.

Vene juurdluskomitee vahistas Furgali süüdistatuna 15-aasta tagustes ärimeeste tapmistes.

Kriitikute sõnul on süüasi poliitiliselt ajendatud, kuivõrd Furgal võitis 2018. aasta valimistel kindlalt Putini Ühtse Venemaa kandidaati.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: