Maarjamäe memoriaali vana osa on muutunud ohtlikuks

Maarjamäe memoriaali vana ehk Nõukogude Liidu ajal ehitatud osa laguneb ja on muutunud ohtlikuks.

Maarjamäe memoriaali vanale osale heisati esmaspäeva õhtul valge lipp, millel suurelt kirjas "SOS, vajab remonti". Tegu oli ilmselt viitega nõukogude ajal valminud memoriaali varisemisohule. MUPO viis lipu kaasa.

Tallinna abilinnapea Andrei Novikov ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Tallinna linn ei saa memoriaaliga midagi peale hakata, sest linnale kuuluvad vaid obelisk ja tuld hoidvate käte monument. Ülejäänud memoriaal asub reformimata riigimaal ning memoriaali saatus on valitsuse otsustada.

"Me oleme nõus võtma kogu kompleksi oma bilanssi juhul, kui tänane omanik korrastab selle eelnevalt või annab linnale selle korrastamiseks raha. Riigi Kinnisvara Aktsiaselts on sellele teinud ka hinnangu ja see suurusjärk on üle kolme miljoni, mis läheks maksma kogu ala korrastamine," selgitas Novikov.

Ta lisas, et tõenäoliselt kulub renoveerimisele tublisti rohkem raha, sest keegi ei tea, mis üllatusi võib renoveerimisel ette tulla.

Memoriaal valmis mitmes järgus. 1960. aastal sai valmis Balti punalaevastiku jääretke obelisk, 1975. aastal avati ülejäänud osa.

Toona arvasid kriitikud, et memoriaali idee jääb segaseks. Järgmine ja veel suurejoonelisem osa pidigi ideed kajastama, kuid see jäi tegemata, sest kätte jõudis laulva revolutsiooni aeg.

Nõukogude ajal toimusid tseremooniaväljakul massiüritused ja kontserdid. Praegu väljakule varisemisohu tõttu ei pääse.

Novikov ütles, et valitsuses pole olnud üksmeelt, mida memoriaaliga teha.

"Kunagi oli arvamus alates sellest, et võiks selle maha lammutada, siis anda see linnale ja siis jätta see endale, aga fakt on see, et selle kompleksi kordategemine on tähtis just ohutuse seisukohalt ja omaniku kohustus on tagada ohutus," rääkis Novikov.

Välisminister Urmas Reinsalu ütles, et praegune valitsus pole memoriaali saatust arutanud. Tema arvates tuleks seal tagada ohutus ja niita muru.

"Ongi kaks võimalust - kas ta jääb riigi kätte või antakse linna kätte. Kindlasti ma ei vaata seda erilise vaimustusega või kui mingit tohutut kultuuriloolist mälestist - okupatsioonisümbolid, mis seal on, minus seda ei tekita. Selle üles vuntsimiseks minu hinnangul maksumaksja raha kulutama ei peaks," rääkis Reinsalu.

Tallinna linn otsustas märtsis pöörduda valitsuse poole, et see memoriaali saatuse otsustaks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: