Euroala majandus kahanes kiirhinnangul 12,1 protsenti

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Raha. Autor/allikas: ERR

Euroopa majandus tegi teises kvartalis läbi kõige järsema languse mõõtmisajaloo jooksul: eurotsooni sisemajanduse koguprodukt (SKP) kahanes Eurostati kiirhinnangu kohaselt aastaga 12,1 ja Euroopa Liidu oma 11,9 protsenti.

Eurostati teatel halvasid majanduse koroonapandeemia tõttu kehtestatud piirangud, ning langus on suurim alates andmete registreerimise algusest 1995. aastal.

"See on ehmatav langus, aga täiesti mõistetav, sest majandus oli sellest kvartalist märkimisväärse aja suletud," ütles ING panga vanemökonomist Bert Colijn. "Sestap ei ütle see meile kuigi palju majanduse üldisest seisundist, milleks SKP arve üldse harilikult vaadatakse."

Arvud näitavad, et suurtes majandustes Saksamaal, Prantsusmaal ja Itaalias oli langus üsna sarnane, Hispaanias kukkumine aga jätkub, ütles Colijn.

Kui riiigid koroonapiirangud tühistavad, võib majandus hakata kiiresti taastuma, aga analüütikute sõnul ei ole V-kujulist tagasipõrget siiski oodata.

"Taastumise raske osa algab enamvähem nüüd," ütles Colijn.

Euroala inflatsioon kiirenes juuni 0,3 protsendilt juulis 0,4 protsendile.

Eurostati kiirhinnang ei põhine lõplikel andmetel. Kiirhinnangus on esindatud Belgia, Tšehhi, Saksamaa, Hispaania, Prantsusmaa, Itaalia, Läti, Leedu, Austria ja Portugali andmed.

Eesti statistikaamet avaldab teise kvartali SKP statistika 31. augustil.

Prantsusmaa majandus kahanes teises kvartalis 13,8 protsenti

Prantsuse majandus kahanes teises kvartalis koroonapiirangute mõjul rekordilised 13,8 protsenti, teatas reedel riigi statistikaamet INSEE.

"Negatiivsed SKP arengud 2020. aasta esimeses pooles on seotud mittehädavajalike tegevuste sulgemisega märtsi keskpaigast mai alguseni kehtinud piirangute kontekstis," teatas INSEE.

Statistikaamet andis ka uue hinnangu esimese kvartali majanduslangusele: 5,9 protsenti varem teatatud 5,3 protsendi asemel.

Prantsuse majandus on nüüdseks kahanenud kolm kvartalit järjest.

Teise kvartali langus oli järsem kui Saksamaal nähtud 10,1 protsenti. Austrias kahanes majandus 10,7 protsenti ja Belgias 12,2 protsenti.

Hispaania majandus kahanes teises kvartalis 18,5 protsendi võrra

Hispaania SKP kahanes teises kvartalis 18,5 protsendi võrra, näitavad reedel avaldatud ametlikud andmed.

Märtsis üle riigi kehtestatud piirangud tühistati järk-järgult mais ja juunis. Enim said kannatada äri-, transpordi- ja hotellisektor, kus langus oli esimese kvartaliga võrreldes 40 protsenti.

Turism, mis on Hispaania majanduse tugisammas ja annab 12 protsenti SKP-st, kannatas tulude 60-protsendise vähenemise all 2019. aasta sama ajaga võrreldes.

Hispaania valitsuse hinnangul kahaneb majandus 2020. aastal kuni 9,2 protsendi võrra, keskpanga hinnangul võib langus aga ulatuda 15 protsendini.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: