Tartu meer: asi on naljast kaugel - taastada tuleks 2+2 reegel

Foto: ERR

Koroonapuhangusse sattunud Tartus koos olnud ametkondadevahelisel kriisinõupidamisel tehti valitsusele kolm ettepanekut linnas koroonaga toimetulekuks, millest esimene taastaks avalikes kohtades 2+2 reegli.

Teine ettepanek on ööklubides, vesipiibukohvikutes, täiskasvanute klubides tagasi keerata varasem nõue ehk lubada maksimaalselt 100 inimese osalemine ja tagada hajutamine. Kolmas ettepanek on teha avalikes ruumides maski kandmine rangelt soovituslikuks.

"Eelkõige koputame me inimeste endi mõistlikkusele, et kui soovime haiguskollet kontrolli alla saada, mida me kahtlemata soovime, siis tuleb maski kanda," selgitas Tartu linnapea Urmas Klaas Vikerraadio saates "Uudis+".

Tartu linn jätkab vajalike meetmete kehtestamisega. Juba jäeti ära Curly Stringsi kontsert ning üle vaadatakse kõik üritused, mida just linn korraldab. Samuti on hooldekodudes seatud külastuskeeld, lasteaiarühm kinni pandud ja ka TÜ kliinikum on väga konkreetseid samme astunud oma personali ja patsientide kaitseks.

Hiljuti toimunud Nublu ja 2 Quick Starti kontserdi kohta ütles linnapea Klaas, et teda teeb kurjaks, et ta isiklikult helistas nii Nublu kui Pearu Pauluse kontserdi korraldajale ja ütles, millised reeglid kehtivad, ja kutsus üles, et artistid ise ütleksid, et inimesed ei läheks lava ette ja oleks hajutatud, kuid läks teisiti.

Klaasi sõnul tuleb mõista, et viirus ei ole kadunud. Tähtis on kohanduda ja osata viirusega koos elada. Viimased faktid näitavad, et viirus läks lahti ja sai hoo sisse kinnistes asutustes, nagu on ööklubid, ning järelikult ei ole Klaasi sõnul võimalik 1. augustist kehtestatud vabamat reeglit enam rakendada.

Autovabaduse puiestee sellepärast tehtigi, et inimesed tuleksid olukorraga toime ja saaksid vabas õhus aega veeta. Seal on tagatud kindlad sisekorraeeskirjad ja hajutatus. "See oli kahtlemata õige ja oluline otsus selline võimalus luua," ütles Urmas Klaas.

Praegu ei võta noored koroonat tõsiselt. Noorteni jõudmiseks on Klaasi sõnul oluline veelgi selgem ja jõulisem sõnum, samuti tuleb kasutada rohkem sotsiaalmeediat. Esimene reegel on aga see, et kui sul on teistmoodi tunne, siis jää koju ja konsulteeri perearstiga.

Selle üle, kas Vabanki peol reeglistest kinni peeti, ei soovinud Urmas Klaas spekuleerida. Tema sõnul teostab järelvalvet terviseamet ning nende võimekust on vaja tõsta, et kontroll rohkematesse kohtadesse jõuaks. "Nende suhtes, kes reeglitest üle astuvad, rakendab riik ikkagi vajalikke meetmeid," ütles Klaas.

Avaldust, kus linnapea Klaas toetas ööklubide piirangute leevendamist, kommenteeris ta sellega, et asju tuleb vaadata konkreetsetes oludes ning ka selles kirjas on selgelt öeldud, et tagatud peab olema hajutatus. Klaasi sõnul saavad ettevõtjad olukorrast aru ja peavad reeglitest kinni. Olemas on vajalikud desinfitseerimisvahendid ja mitmed töötajad kannavad maski.

"Kui me peame reeglitest kinni, siis meil ei ole ka midagi karta, et midagi halba juhtub," ütles Klaas.

Vähem kui kuu pärast algava kooliaasta kohta sõnas Klaas, et distantsõppest keegi väga kuulda ei taha ja eelistus on näost-näkku kohtuda. Tartu Ülikool peab läbirääkimisi, kuidas vastu võtta tudengeid kõiki reegleid järgides. Samuti saadetakse lasteaedadele ja koolidele veelkord nõuded, mida tuleb järgida. Linnavalitsus ja kõrgkoolid töötavad koos, et reeglid oleksid olemas ja neid järgitaks.

Terviseameti teatel on haigestumise jätkudes MM-ralli etapi toimumine kõige väiksem mure. Klaas nõustus selle hinnanguga ja ütles, et kui olukord peaks minema keerulisemaks, siis maksavad rallikorraldajad piletiraha inimestele tagasi. Klaasi sõnul on rallikorraldajad kõik tervisekaitsereeglid korralikult läbi mõelnud, need on väga ranged ning kui neist kinni peetakse, siis võib arvata, et probleemi ei teki.

TÜ kliinikumi võimekuse kohta ütles Klaas, et kriisimeeskond on tööle rakendatud ning vajalikud korraldused on tehtud, et patsiente ja personali kaitsta. "Kliinikum töötab täie ranguse ja tõsidusega selleks, et olla valmis," ütles Klaas.

Piiranguid soovitakse taastada mitte ainult Tartumaal, vaid üle Eesti.

"Tegelikult, kui on näha, et meil on siiski kaks juhtumit olemas, mis tekitasid kolde meile, aga me ei tea, kus need alguse said ehk täna on see Lõuna regioonis, aga homme on võib-olla Põhja regioonis, siis sellepärast on õigustatud üleeestiline piirangute uuesti kehtestamine," rääkis terviseameti Lõuna regiooni juht Tiia Luht "Aktuaalsele kaamerale".

 

Toimetaja: Liisbeth Rats, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: