Ratas selgitas erikomisjonidele USA advokaadibürooga sõlmitud lepingut

{{1597058820000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Esmaspäeval kogunesid riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon ja korruptsioonivastane erikomisjon erakorralisele ühisistungile, arutamaks advokaadibürooga Freeh Sporkin & Sullivan sõlmitud lepingut. Istungil selgitas lepingut peaminister Jüri Ratas.

Millised ministeeriumid olid kaasatud lepingu sõlmimisse Ameerika advokaadibürooga Freeh Sporking & Sullivan, kelle ülesanne on meid Ameerika Ühendriikides rahapesuuurimiste käigus esindada? Kas lisaks ligi kolme miljoni euro suurusele tasule lepiti kokku ka mingis tulemustasus? Ja mis ootused meil üldse sellele advokaadibüroole on? Sedalaadi küsimustele kutsusid riigieelarve erikomisjon ja korruptsioonivastane erikomisjon vastama peaminister Jüri Ratase, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Täna olid asjalikud küsimused ja tundus, et need küsimused said ka vastused. Rahandusminister on selle lepingu siia esitanud, ka minu käest küsiti täna teatud lepingupunktide osas, kus ma oma vastused andsin," rääkis Ratas.

Riigikogu komisjonide juhid Jürgen Ligi ja Katri Raik märkisid, et tõepoolest said nad vastuseid erinevatele küsimustele. Näiteks tasu selle eest, kui advokaadibürool õnnestuks Ameerika Ühendriikide uurimise käigus Danske Bankile määratavast trahvist osa Eestile kaubelda, on lepingu järgi olemas. Kui suur, jääb aga saladuseks. Kuid kas valuraha on üldse saavutatav ja just konkreetse advokaadibüroo abil, kelle ajakirjanduses väljatoodud varasemad kliendisuhted heidavad kahtlust huvide konflikti võimalusele, on opositsioonipoliitikute hinnangul kaheldav.

"Mina ei ole neid dokumente lugedes sugugi kindel, et me oleme oma riigi olulist küsimust, maineküsimust, usaldanud parima advokaadibüroo kätte Ameerika Ühendriikides, mida oleks olnud võimalik leida," kommenteeris korruptsioonivastase erikomisjoni juht Katri Raik.

"Praegune advokaadibürooga leping ei aita mitte kuidagi uurimisele kaasa. See on mingisugune kõrvaltegevus, mingisugune vahendus, millest Eesti ametiasutused ei saa tegelikult aru," rääkis eelarve kontrolli erikomisjoni juht Jürgen Ligi.

"Suures riigis, kus on keeruline õigussüsteem, oma huve soovib kaitsta - see on lühidalt selle kokkuleppe või selle lepingu sisu. Kas Eestis on võimalik saada sealt ka mingit rahalist tasu või mitte, seda on veel ääretult vara hinnata," ütles peaminister.

Lisaks peaministrile olid istungile kutsutud ka riigiprokuratuuri süüdistusosakonna juhtiv riigiprokurör Taavi Pern ja finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler.

Lepingu sõlmimisega seotut uurivad erikomisjonid edasi ja soovivad järgmisena ära kuulata lepingu sõlmimisega seotud rahandusminister Martin Helme nõunikud Kristel Menningu ja Kersti Krachti.

Helme sõlmis 27. juunil lepingu USA advokaadibürooga Freeh Sporkin & Sullivan LLP Eesti riigile õigusteenuse osutamiseks rahvusvahelise rahapesuga seotud uurimises.

Samas on opositsioon juhtinud tähelepanu, et bürooga sõlmitud lepingu sisu pole avalik ning rahandusministeerium pole seda seni avalikustanud.

 

Toimetaja: Barbara Oja, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: