KredExi juht Lehar Kütt lahkub ametist

{{1597298160000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / Ekspress Meedia / Tiit Blaat

Sihtasutuse KredExi juhatuse esimees Lehar Kütt esitas nõukogule avalduse juhatusest tagasi astumiseks ning lahkub 4. oktoobril ametist.

"Viimastel kuudel on minu jätkamine muutunud keeruliseks tulenevalt erinevatest nägemustest KredExi rolli ning tegevuspõhimõtete osas. Seetõttu langetasin raske otsuse, mis samas on aus nii minu enda kui ka terve organisatsiooni jaoks. Seega tänasel ajahetkel leian, et on õige aeg tehtule joon alla tõmmata ning anda teatepulk üle järgmistele tegijatele," ütles Kütt pressiteate vahendusel. 

"Otsuse tagamaaks on see, et osade KredExi arengus ja käekäigus olulist rolli mängivate osapooltega olid natuke erinevad nägemused KredExi rollist ja ja tegevuspõhimõtetest," ütles Kütt usutluses ERR-i raadiouudistele, kuid keeldus täpsemalt ütlemast, kellega ja mis laadi erimeelsused tal olid: "Ma arvan, et erinevad vaated ja nende arutamine peaks jääma organisatsiooni sisse. Ma arvan, et väljaspool organisatsiooni ei ole kohane neid kommenteerida."

Kütt keeldus ka ütlemas, kas toetas palju tähelepanu saanud valitsuse otsust toetada Porto Franco keskuse ehitusele toetuse andmist, märkides, et see oli valitsuse pädevuses.

Aas kritiseeris kolmapäeval KredExit

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas ütles kolmapäeval ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast", et ta oleks lootnud KredExilt, mille kaudu riik jagas koroonakriisi ajal erinevaid ettevõtlustoetusi, kiiremat tegutsemist. Samas märkis Aas, et KredEx ei saanudki nendeks ülesanneteks valmis olla, kuna seal polnud selleks vajalikku meeskonda ega vajalikke protseduure paigas.  

Kommenteerides Aasa sõnu, leidis Kütt, et pärast valitsuse otsuseid on KredEx suutnud vajalikus tempos liikuda: "Kindlasti oleks saanud mingites etappides asju paremini teha. Ma arvan, et kõikides valdkondades tuli kriis meie jaoks ootamatult ja tagantjärgi tarkusena mingeid asju saaks paremini teha. Aga üldplaanis ma arvan, et peale seda, kui said tehtud ka valitsuse poolt olulised otsused, oleme me ikkagi väga kiires tempos liikunud ja taotluste menetlemisel järjekorda ei ole juba juba kuid olnud."

Samas rõhutas Kütt pressiteate vahendusel, et tema juhitud sihtasutus on koostöös finantsturu osalistega teinud ära suure töö, et pakkuda asjakohaseid ja toimivaid finantsteenuseid käenduste, laenude, krediidikindlustuse, era- ja riskikapitaliinvesteeringute ning eluaseme toetuste ja energiatõhususe ekspertteadmiste näol. "Sealjuures näitas iseäranis koroonapandeemiast tingitud kriisimeetmete kiire elluviimine, et meie meeskond on professionaalne ja reageerime muutuvatele oludele operatiivselt," märkis Kütt pressiteates. 

Siem: nõukogu liikmete tegevus oli õiguspärane

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem (EKRE) ütles ERR-ile, et temani jõudis Küti lahkumistaotlus nädal tagasi ning peale vestlust asus ta ise tagamaid uurima. Üheks küsimuseks oli Kredex nõukogu liikmete liigne sõnakus.

"Üks küsimus oli sellest, et Kredexi nõukokku kuuluvad nõukogu liikmed on olnud märkimisväärselt sõnakad ja soovivad informatsiooni ja juhatuselt rohkem ja mõjusamat tegevust. Seda ma ei teadnud. Kontrollisin selle info üle ja ka ministeeriumi enda siseauditi osakond oli seda meelt, et nõukogu liikmete tegevus oli õiguspärane," rääkis Siem.

Siemi sõnul tekivad pingelistel aegadel inimeste vahel konfliktid kergemini, kuid ta ei kritiseerinud Küri lahkumissoovi. "Mina ütlen, et Lehar Kütt on väga hea ja asja tundev spetsialist. Ma hindan tema panust ja kogemust kõrgelt. Mul ei ole hea meel, et ta lahkub, aga see on tema soov," nentis Siem.

Taavi Aasa esitatud väidet, et Kredex on kriisi ajal liiga aeglaselt tegutsenud, Siem väga kommenteerida ei soovinud. "Turg ja turu ootused muutuvad kriisiolukorras niivõrd kiiresti. Pikkade protsesside puhul võib tekkida olukord, kus need meetmed, mis algselt eeldati toimivust, ei pruugi mingis situatsioonis enam töötada. Eks tõde on kusagil vahepeal. Proovime tegelda sellega, et muuta protsesse lühemaks ja efektiivsemaks," lausus ta.

KredExi nõukogu esimehe Ando Leppimani sõnul on Küti juhtimisel saanud KredExist juhtiv riiklik finantseerimisasutus, mis panustab jõudsalt Eesti majanduse elavdamisse ja elanike elamistingimuste parandamisse.

"KredExi roll on aastatega muutunud olulisemaks – olgu see turutõrgete kõrvaldamine tavaoludes või ettevõtete töös hoidmine praegusel keerulisel ajal läbi kriisimeetmete pakkumise. Samaväärne on olnud panus meie elanike elamistingimuste parandamisse. Nende oluliste eesmärkide täitmisel on Leharil olnud juhina keskne roll ning nõukogu tänab teda selle panuse eest. Alustame peagi uue juhatuse esimehe otsingutega ning arvestades koos saavutatut, on need suured kingad, mida täita," ütles Leppiman presasiteates.

Leppimani sõnul mõistab ta Küti otsust lahkumiseks ja ka ajaliselt on see arusaadav. "COVID-19 kriisist tulenev majanduskriis ja selle leevendamiseks välja töötatud finantsabi on suures osas ettevõtjateni viidud läbi KredExi. Kriisimeetmete väljatöötamine on olnud äärmiselt pingeline ja kuna abimeetmete järele on väga suure tõenäosusega suur vajadus ka algaval sügisel, siis teatepulga üle andmine praegu on igati mõistetav," märkis ta.

Kütt asus KredExis tööle 2008. aastal ettevõtlusdivisjoni juhina. Alates 2015. aastast on ta KredExi juhataja. Lisaks on Kütt AS KredEx Krediidikindlustuse nõukogu esimees, AS SmartCapi nõukogu liige, MTÜ FinanceEstonia juhatuse liige ja Euroopa garantiiorganisatsioonide assotsiatsiooni juhatuse liige.

KredExi eesmärk on toetada Eesti ettevõtete rahvusvahelise konkurentsivõime kasvu ja elanike elamistingimuste parandamist. Aastatega on KredExist saanud arvestatav tegija Eesti kapitalituru arendamisel olles oluliseks lüliks Eesti finantsasutuste ja laenusoovijate, eksportijate ja välisostjate ning investorite ja ettevõtjate vahel.

Seoses koroonapandeemiast tingitud eriolukorraga hakkas KredEx pakkuma erakorralisi kriisimeetmeid, mille abil on ühes tavapäraste teenustega ettevõtjatele tehtud alates kevadest kättesaadavaks üle 250 miljoni euro.

Juhatuse esimehe ametikoha täitmiseks kuulutatakse avalik konkurss välja lähiajal.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: