Apple ja Google eemaldasid Fortnite'i oma rakendustepoest

Fortnite
Fortnite Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Apple ja Google eemaldasid maailma ühe populaarseima videomängu Fortnite oma rakendustepoest seoses vaidlustega selle üle, kui palju nad võivad mängu loojalt selle levitamise eest tasu võtta.

Apple'i ja Google'i otsus mitte lubada oma platvormilt Fortnite'i alla laadida või seda uuendada järgnes sellele, kui Fortnite'i looja Epic Games Inc. avalikustas uue skeemi, kuidas ta hakkab korraldama mängusisest müüki, jättes sellega tehnoloogiahiiglased ilma 30-protsendisest osast, mille nood võtsid rakenduste sees toimuvatelt ülekannetelt.

Kuna sama vastasseisu on Apple'iga alustanud ka Spotify ja Netflix, siis võib see tähendada muutust globaalsel mobiilirakenduste turul, mille suuruseks hinnatakse 120 miljardit dollarit aastas, kirjutab ajaleht The Wall Street Journal (WSJ).

"Peame valima, kas alustada praegu valusat lahingut või taluda kõikvõimsa vahendaja piiramatuid ambitsioone," ütles Epicu tegevjuht Tim Sweeney WSJ-le.

Mitmete vaatlejate hinnangul võib Epic Game'i sammu näha sõjakuulutusena Google'ile ja Apple'ile, märkis WSJ.

Kolm aastat tagasi turule tulnud Fortnite'il on 350 miljonit registreeritud mängijat.

Apple ja Google teatasid, et eemaldasid Fortnite'i oma müügikeskkonnast, kuna selle uus maksesüsteem läheb vastuollu nende poliitikaga. Mõlemate sõnul soovivad nad töötada selle nimelt, et Fortnite nende juurde tagasi tuua.

Epic esitas California kohtusse Apple'i vastu hagi, kui see oli Fortnite'i App Store'ist eemaldanud, süüdistades seda monopoolses käitumises. Epic teatas, et ei taotle Apple'ilt kahjutasu, vaid seda, et kohus käsiks Apple'il lõpetada senine "ebamõistlik ja seadusvastane tegevus".

Apple, mis on turukapitalisatsiooni põhjal maailma kalleim ettevõte, ei kommenteerinud Epicu kohtuhagi, kuid kritiseeris selle uut maksesüsteemi, mille too käivitas ilma Apple'ilt heakskiitu saamata.

Veebiettevõtluse analüütik Dan Ives ettevõttest Wedbush Securities kirjeldas Epicu sammu kui väga julget ettevõtmist ning ütles, et see testib olukorda laiemalt, eriti arvestades seda, et Apple on sattunud monopolismisüüdistuste alla seoses USA kongressis algatatud uurimisega.

"Kui (Epicu) hagi on edukas, siis võib see avada Pandora laeka teiste rakendusteloojate jaoks, kes võivad soovida sama teha," ütles Ives.

Apple'i suhtes algatas tänavu juunis konkurentsireeglite järgimise suhtes uurimise ka Euroopa Komisjon, mis võttis vaatluse alla App Store'i ja Apple Pay tegevuse.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: