Eesti algatas ÜRO julgeolekunõukogus arutelu Valgevenes toimuva üle

Välisminister Urmas Reinsalu videosilla vahendusel ÜRO Julgeolekunõukogu istungil.
Välisminister Urmas Reinsalu videosilla vahendusel ÜRO Julgeolekunõukogu istungil. Autor/allikas: välisministeerium

Eesti ja Ameerika Ühendriikide eestvedamisel arutati ÜRO julgeolekunõukogus olukorda Valgevenes ning selle võimalikke mõjusid rahule ja julgeolekule Euroopas.

Eestit esindanud välisminister Urmas Reinsalu väljendas oma sõnavõtus sügavat muret Valgevene võimude ülemäärase jõu kasutamise üle rahumeelsetel meeleavaldustel, mille vallandas valimistulemuste võltsimine, edastas välisministeerium.

Reinsalu sõnul on praegu õige aeg julgeolekunõukogus küsimus tõstatada. "Julgeolekunõukogul on oluline kohustus ennetada vägivaldseid konflikte. Seetõttu on varajase hoiatuse andmine ja teadlikkuse suurendamine meie kohus," ütles Reinsalu.

"Rahu säilitamine sõltub sellest, kuidas kohtlevad riigid oma kodanikke. Seda näitab Valgevenes toimuv tragöödia," sõnas Reinsalu.

"Valimistulemused olid võltsitud, sõltumatuid rahvusvahelisi vaatlejaid juures polnud. Oleme näinud mitmel pool maailmas, mis juhtub, kui vabad ja ausad valimised kukuvad läbi ning inimeste õigustatud rahulolematust ei võeta kuulda," ütles Reinsalu.

Välisministri sõnul andis arutelu kindla signaali, et jälgime tähelepanelikult Valgevenes toimuvat ja veendume, et ÜRO peasekretär saab vajaliku toetuse, et kasutada ennetava diplomaatia meetmeid seal, kus vaja. Igasugune väline sekkumine Valgevenesse ohustaks rahu ja julgeolekut Valgevenes ja regioonis laiemalt.

Reinsalu tegi ettepaneku, et ÜRO esindaja annaks julgeolekunõukogule vastavalt arengutele regulaarseid ülevaateid olukorrast Valgevenes. "Eesti jätkab Valgevenes toimuva pingsat jälgimist ning hoiab selle vajadusel jooksvalt erinevatel ja kõige sobivamatel viisidel julgeolekunõukogu tähelepanu all," sõnas Reinsalu.

Eesti valitsus kinnitas teisipäeva pärastlõunal tehtud avalduses, et Eesti toetab Valgevene rahva tahet muutusteks ning Aleksandr Lukašenko on seoses ulatusliku valimistulemuste võltsimisega kaotanud presidendimandaadi.

Kolmapäeval arutavad Valgevene olukorda Euroopa Liidu riikide riigipead ja valitsusjuhid Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Micheli ettepanekul erakorralisel ülemkogu videokohtumisel.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: