Tsihhanovskaja kutsus Euroopa Liitu toetama Valgevene ärkamist

Svjatlana Tsihhanovskaja.
Svjatlana Tsihhanovskaja. Autor/allikas: SCANPIX / TASS

Valgevene opositsiooni presidendikandidaat Svjatlana Tsihhanovskaja kutsus kolmapäeval kogunevat Euroopa Ülemkogu mitte tunnistama 9. augusti valimistulemusi, mille võitjaks kuulutati 26 aastat riiki valitsenud president Aleksandr Lukašenko. Tsihhanovskaja kutsus Euroopa Liitu toetama Valgevene ärkamist.

"Ma kutsun teid mitte tunnustama neid võltsitud valimisi. Härra Lukašenko on kaotanud kogu oma legitiimsuse nii meie rahva kui ka maailma silmis," ütles Tsihhanovskaja ütles kolmapäeva hommikul postitatud ingliskeelses pöördumises Euroopa liidritele.

"9. augusti valimised ei olnud ei ausad ega läbipaistvad. Nende tulemusi võltsiti," lisas ta.

Valimistulemuste võltsimise vastu protestima tulnud inimesi peksti, vangistati ja piinati, sajad said viga ning vähemalt kaks hukkus, rääkis Tsihhanovskaja.

Tsihhanovskaja rääkis, et on loonud rahvusliku koordinatsiooninõukogu, mis peaks viima võimu rahumeelse üleminekuni dialoogi teel ning selleks korraldatakse viivitamatult ausad ja demokraatlikud presidendivalmised rahvusvaheliste vaatlejate osalusel.

"Kutsun teid toetama Valgevene ärkamist. Kutsun kõiki riike kinni pidama rahvusvahelisest õigusest. Kutsun austama Valgeve suveränsust ja tema rahva valikut!" lõpetas Tsihhanovskaja oma pöördumises.

Euroopa Liidu liikmesriikide liidrid peavad kolmapäeval arutelu Valgevene teemal.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: