Koroona tõkestamiseks võib tulla nõue restorani- või teatrikülastuse registreerimiseks

Maris Jesse
Maris Jesse Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riik on hakatud uurima võimalusi isikustada restoranis, peol ja teatris käimine, et terviseamet saaks inimestega tagantjärele ühendust võtta, kui kuskil tuvastatakse koroonaviiruse nakkuskolle, rääkis sotsiaalministeeriumi asekantsler Maris Jesse Eesti Päevalehele.

Kui nakatumine on toimunud näiteks teatrietendusel või mujal taolises avalikus kohas, siis on Jesse sõnul terviseametil vaja teada saada, kes nakatunu ümber istusid ning mida kiiremini terviseamet seda teada saab, seda kiiremini saab nendele inimestele teatada, et nad peaksid oma eluplaanid järgmiseks kümmekonnaks päevaks ümber tegema, kontakte võimalikult vähendama ja vähimategi sümptomite esinemise korral testima minema.

Terviseala asekantsleri sõnul on juba paljudes riikides kasutusel praktika, et kontserdile, teatrisse, restorani minnes kirjutatakse oma kontaktid üles ning toitlustuskoht või ürituse korraldaja säilitab neid mingi teatud perioodi.

"Kui neid ei ole vaja läinud, hävitatakse need, aga kui selgub, et näiteks 18. augustil vahemikus kell 18–20 oli restoranis nakatunu, siis võetakse ühendust inimestega, kes sel ajal seal olid," rääkis Jesse.

Jesse möönis, et kui riik tahaks panna selle peale kohustusena, eeldaks see seadusandlikke muudatusi, aga tema hinnangul on sellele ka alternatiive.

"Oleme praegu selles järgus, kus hakkame rääkima sellest, et terviseametil ei oleks mitte ainult õigus teha avalikke pöördumisi inimeste, vaid ka neid teenindanud ettevõtjate ja asutuste poole. Uurime, millised on võimalused, seda juriidika piires mõistagi," selgitas Jesse, lisades, et kaalukeelel on lõpuks see, et võimalikult kiiresti nakatumistee kontrolli alla saada ja hoida ära vajadus hakata kaks nädalat hiljem mingitest piirangutest rääkima.

"Kui on valida isikustatud restoraniskäigu – mis jääb nakatunute puudumisel kaheks-kolmeks nädalaks selle restorani teada – ja selle vahel, et restoran läheb kinni või kojukandeteenuse osutajaks, siis need on valikud. Tahame tõesti võimalikult ära hoida üldisi piiranguid."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: