Teadusnõukoda toetab koolide avamist kontaktõppeks

Õpilased klassis.
Õpilased klassis. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Teadusnõukoja juht viroloogiaprofessor (TNK) Irja Lutsar teatas, et nõukoda toetab koolide ja lasteaedade avamist kontaktõppeks ning teisalt soovitab eristada eneseisolatsiooni koroonapositiivsega kokku puutudes ja riskiriigist Eestisse saabudes.

"Senine kogemus koroonaviiruse esimesest seitsmest kuust on näidanud, et lapsed küll nakatuvad SARS-CoV-2-ga, kuid põevad seda haigust kas kergelt või ilma sümptomiteta. Samuti on leibkondade uuringud näidanud, et lapsed nakatuvad pigem täiskasvanutelt kui vastupidi," märkis Lutsar.

Samuti toetab TNK laste huvitegevuse, ennekõike sporditreeningud jätkumist.

"TNK nendib, et igal koolil tuleks välja töötada plaan, kuidas nakkuse levik minimaalseks viia; infektsioonhaiguste vältimise ja hügieeni reeglid peaksid jääma õppekavasse ka pärast COVID-19 pandeemia lõppu. Kuna väikelaste üksinda koju jätmine pole ohutu, siis toob algkoolide ja lasteaedade sulgemine enesega kaasa suure hulga tööjõu eemale jäämise tööturult."

Küll aga soovitab TNK lastel kooli jõudmiseks võimalusel ühistransporti vältida.

TNK soovitab eristada eneseisolatsiooni, mille põhjuseks on kontakt või võimalik kontakt SARS-CoV-2 nakatunuga, ja eneseisolatsiooni, mille põhjuseks on saabumine riskiriikidest.

"Esimesel juhul, mil nakatumise risk on kõrgem, on vajalik 14-päevane kodune eneseisolatsioon ning testimine juhul kui ilmnevad haigussümptomid. Teisel juhul (reisimine riskiriigist), mil nakatumise risk on väiksem, võib alternatiivina 14-päevasele isolatsioonile kasutada PCR testimist riiki saabumisel ja negatiivse testi korral testi kordamist seitsmendal-kümnendal päeval."

Kuni esmase testi tulemuse saabumiseni kehtiks eneseisolatsioon. Negatiivse PCR testi korral asendaks eneseisolatsiooni töö-kodu tüüpi liikumispiirangud ja samuti oma tervise väga hoolikas jälgimine kuni 14 päevani riiki saabumisest.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: