Marek Sammul ja Marju Sammul: kas kool või ööklubid?

Marju Sammul ja Marek Sammul
Marju Sammul ja Marek Sammul Autor/allikas: Erakogu

Kui me ei ole ohjanud viiruse levikut enne kooliaasta algust, siis tuleb viiruse leviku järgmine hüpe kohe. Praegu on viimane hetk kaaluda, mis on tähtsam - haridus või pidutsemine, kirjutavad Marek Sammul ja Marju Sammul.

Need, kes vähegi on inimeste käitumise muutmist uurinud, teavad, et inimesed enamasti ei käitu nii nagu "peab". Inimesed käituvad nii nagu on ratsionaalne, mugav, kasulik. Ja kasu sees on jõulisel kohal hea enesetunne - ei lähe metsajooksu tegema, selle asemel lähen ja tantsin ööklubis, sest seal on lõbusam.

Seepärast peavadki paljud kohustused olema seaduste ja tugeva järelevalve toel kehtestatud. Mugav ja kasulik on sõita maanteel lubatust palju kiiremini. See, et ohutul kiirusel sõit võiks olla veel kasulikum, võib olla küll teadvustatud, kuid pole akuutne. Lühiajaline kasu kiirest autosõidust kaalub üles pikaajalise kasu sellest, et eluvaim jääb alles ja luud-kondid terveks. Kahju on liiga abstraktne, et see käitumist otse mõjutaks.

Inimeste käitumise juhtimine on samavõrra oluline ka viirusnakkuse vältimise kontekstis. Üleskutsed, et vältige kontakte ja ärge käige pidudel, ei mõju neile, kellele on vaimselt vaja sõpradega kokku saada või end ööklubis tühjaks tantsida. Ega mõju neile, kel on vaja sõpradega viina võtta. Abstraktse viiruse (pole ju silmaga näha, ega?) pärast pole vaja ära jätta kasulikku, lõbusat pidu.

Kui kevadel reageeris Eesti valitsus viiruse ohule väga jõuliselt ja kiiresti, kohati tundus, et isegi liiga jõuliselt, siis nüüd, sügise eel tundub, et nakatumise kiirele kasvule ei reageerita üldse. Pigem arutatakse hoopis veelgi piirangute leevendamist.

Näib justkui oodataks imelist tervenemist. Aga see ei juhtu ise. Niisamuti nagu tegelikult ei ole ka viiruse uus puhang iseenesest tekkinud. See on ikka inimeste tehtud ja meie endi käitumise, sh käitumise juhtimise või mittejuhtimise tulemus. Seetõttu on sisuliselt väga oluline, et enamus viirusekoldeid Eestis kannab baaride ja ööklubide nimesid. Baari ja ööklubi külastus on muutunud riskikäitumiseks.

Valitsus püüab praegu inimeste riskikäitumist tõrjuda ainult viinamüügi piiramise kaudu suurema nakatumise Eesti maakondades. Seda on vähe ja see tuleb liiga hilja. Viirus ei levi ju alkoholiga, ikka inimestevaheline kontakt on siin võti. Ettenägelik baarikülastaja ostab sealjuures oma joogid enne kella kukkumist valmis, võib-olla joob seetõttu rohkemgi, kui muidu oleks teinud. See on poolik lahendus.

Terve rehkendus tähendaks praegu seda, et üle Eesti suletakse kõik toitlustus- ja lõbustusasutused kell 23. Ei ole mõtet eristada alkoholi tarbimist muust ööelust. Kui ööelu on see, mille kaudu nakkus levib, siis tuleb sellele jõulisemalt vastu astuda, vähemalt seni, kuni nakatumine taas vähenema hakkab. Ja kui asutused on kõik ühtmoodi kinni, siis on ka kõiksugu pettuste või piirangutest mööda nihverdamise võimalused minimeeritud.

Baaride ja ööklubide kaitseks on öeldud, et me ei tohiks üht majandusharu niimoodi kahjustada. Aga kardan, et meil ei ole pääsu, et ära hoida veelgi suurem kahju.

Just praegu algab kooliaasta. Algab sealjuures juba suletud koolidega Jõhvis. Kus me järgmisena koolid kinni paneme? Või milline asutus sulgub Estonia kaevanduse ja maanteeameti Virumaa büroode järel?

Me hoolitseme inimeste pidutsemisvõimaluste ja meelelahutusvõimaluste säilimise eest, aga kinni lähevad kõrvalseisjad. Sealjuures on ohus tegevussfäärid, mis puudutavad absoluutset enamust Eesti elanikest, nagu näiteks koolid.

Kooliaasta algus ei ole vähetähtis. Et viiruse uus puhang on just nüüd, on erakordselt halb, sest see saab kohe koolides võimendust. Lapsed tulevad suures hulgas kokku ja see on nakkuse leviku oht. "Kust Sa tead?" meeskond on juba märkinud, et terviseameti väide, nagu ei leviks COVID-19 lapselt lapsele või lapselt täiskasvanule, on tõsiselt kaheldav ja pole tõenduspõhine.

WHO kinnitas äsja samuti, et lapsed siiski levitavad nakkust, ehkki arvatavasti veidi väiksemal määral. Nii võime juba praegu lisada viiruse leviku mudelisse kooliaasta alguse koefitsiendid. Kui me ei ole ohjanud viiruse levikut enne kooliaasta algust, siis tuleb viiruse leviku järgmine hüpe kohe.

Praegu on viimane hetk - õieti, ilmselt ongi juba hilja - kaaluda, mis on tähtsam, kas haridus või pidutsemine. Karta on, et peagi saame viiruse leviku statistikasse lisada veel ühe näitaja – suletud koolide arvu. Ööelu hind on distantsõppe jätkumine koolides. 

Toimetaja: Kaupo Meiel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: