Ühtseid piiranguid Euroopa Liidus pole oodata

Foto: ERR

Kuigi Euroopa Komisjon soovitas kevadel leevendada piirikontrolli Schengeni alal, näitavad viimased nädalad, et mitmed piirangud tulevad jälle tagasi. Ühtseid reegleid või piiranguid Euroopa Liidus pole aga põhjust lähiajal oodata.

Euroopa Liidu riikides muutub koroonareeglite kaart iga päev aina keerukamaks. Üldjoontes peab riikides reisipiirangute määramiseks haigestunute hulk olema 16 inimest 100 000 elaniku kohta, kuid Soome seadis piiri kaheksa ja kümne vahele.

Omapärase erisuse on teinud ka Saksamaa ja Taani, kelle sissesõidupiirangud kehtivad mõne riigi puhul maakonniti.

Samuti on erisusi hügieenireeglites. Kui Eestis peetakse turvaliseks suhtlusvahemaaks kahte meetrit, siis Belgias ja mitmel pool mujal vaid poolteist. Hollandis tuleb näiteks maski kanda vaid ühistranspordis ning üksikutes Amsterdami piirkondades. Itaalia tegi hiljuti maski kandmise kohustuslikuks avalikus ruumis kella kuuest õhtul kuueni hommikul.

Samal ajal on Eesti valitsus öelnud, et maskide kohustust meil ei tulegi. See sunnib küsima, kas lähiaastatel on selline reegliterägastik Euroopa Liidus paratamatus.

Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets ütles, et tema hinnangul kõik piirangud tagasi ei tule.

"Et nüüd tekiksid üle Euroopa kas siis maski kandmise reeglid või distantsi hoidmise reeglid, seda kindlasti ei juhtu. Mis puudutab erinevaid reisipiiranguid, siis Euroopa Liidu roll on esiteks tagada see, et siseturg toimiks ja piirid oleks lahti, mida need täna on," lausus Kasemets.

Kasemetsa sõnul on Euroopa liidu rolliks transpordi roheliste koridoride hoidmine, ohutuse tagamine lennuklientidele, aga ka tervishoiusüsteemi valmisoleku tagamine. "Suur tänane Euroopa liidu pingutus läheb sellele, et koos hankida vaktsiini," märkis ta.

Välisminister Urmas Reinsalu samuti reeglite ühtsustamist ei ennusta.

"Riikidel on oma suveräänne õigus seda teha. Arusaadavalt on riikidel erinev vaade oma rahvatervise ekspertidele; erinev vaade sellele, millist tüüpi meetmed on tõhusamad, millised mitte," lausus Reinsalu.

Ent Reinsalu sõnul võib õnnestuda edaspidi reeglite ühtsustamine vähemalt lähiriikides.

"See, mis puudutab üldiseid liikumisreegleid, siis selle osas on kogu Euroopas positiivse näitena toodud, kuidas me Balti mulli üles ehitasime. Ma olen kutsunud ka Soomet ühtlastama sarnaseks oma reegleid," märkis Reinsalu.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: