Tallink: Soome karantiinikohustus viiks Eesti turismi koomasse

Tallinki kruiisilaev Victoria Saaremaal
Tallinki kruiisilaev Victoria Saaremaal Autor/allikas: Margus Muld/ERR

Kui Eestis kasvab koroonasse nakatumine nii suureks, et Soome kehtestab meile karantiinikohustuse, oleks see Eesti turismile halvim võimalik stsenaarium, ütleb Tallinki juhatuse esimees Paavo Nõgene. Laevareisijad on juba asunud viimastel nädalatel taas broneeringuid tühistama.

Soome on seadnud riiki sisenemise piirangud inimestele, kes tulevad maadest, kus nakatumise tase on suurem kui kaheksa inimest 100 000 kohta kahe nädala jooksul. Eestile tehtud mööndusega on piiri venitatud kümne nakatununi 100 000 kohta. Viimase nädala jooksul aga kompab Eesti juba üheksa nakatunu piiri 100 000 elaniku kohta, mis tähendab, et karantiininõuded Soome sisenemisel on käegakatsutavad, kui nakatumised kasvama peaksid.

Tallinki juhatuse esimehe Paavo Nõgese sõnul oleks karantiininõude kehtestamine halvim võimalik stsenaarium, mis Eesti turismisektorit tabada võib, arvestades, millise kevade see juba üle on pidanud elama.

"Tallink, meie head konkurendid ning paljud reisibürood on teinud kevadel oma plaane lootuses, et Rootsi läheb lahti. Rootsist saab taas tuua Eestisse turiste. Juba nende plaanide tegemine oli keeruline ja mõjutas oluliselt paljude inimeste töökohti. Olukord, kus me oleme silmitsi Soome karantiinikohustuse tekkega, on halvim, mis Eesti turismisektoriga võib juhtuda – see viib Eestis turismiga seotud sektorid stabiilsesse koomaseisundisse," ütles Nõgene ERR-ile.

"Soome turist on Eesti turismile kõige olulisem turist. Soome turist on loonud ja hoiab suurt osa tööhõivest turismist sõltuvates sektorites Eestis. Teistest riikidest turistide tulek Eestisse on nagunii null. Lätlased Eesti turismiga seotud sektoreid ülal pidada ei suuda, lennukitega ka kedagi tulemas pole," põhjendas Nõgene.

Ta tõdes, et viimase paari nädala jooksul on kõik laevafirmad näinud suures mahus broneeringute tühistamisi ja olulist piletimüügi aeglustumist.

"Põhjuseks segane kommunikatsioon Soome poolelt, kas Eestisse on hea mõte reisida või mitte. Soome ametlik soovitus Eestisse mitte reisida ning kohustus jääda pärast Eestist naasmist kohustuslikku karantiini toob turismiga seotud valdkondades kaks valikut: kas riik sekkub kiiresti ja otsustavalt ning loob sektorile järgmise suveni toimiva ning piisava palgameetme (mis ei pruugi ka paljude puhul olla piisav) või peab sektor viima töötajate arvu vastavusse hetkenõudlusega. Täpselt samasugused arutelud on sel nädalal Soome valitsuse tasandil ning käimas Rootsi valitsuses," põhjendas Nõgene.

Nõgene tuletas meelde, et turismisektor moodustab Eestis seitse protsenti SKP-st, mistõttu ta leiab, et kiiremaks taastumiseks oleks mõistlik hoida sektoris töötavaid inimesi tööl.

"Muidu anname konkurentsieelise järgmisel kevadsuvel naaberriikidele," leidis ta.

Soome sotsiaal- ja tervishoiuministeerium kommenteeris ERR-ile, et nende valitsus võib Eestile kehtestatud piirangud ka ümber vaadata, kui piirmäär kümme nakatumist 100 000 kohta kätte jõuab, ent Soome eesmärk on siiski oma nakatumiste tase madalana hoida.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: