Kõik lennupiirangud sügiseks ei kao ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Nordica lennuk.
Nordica lennuk. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Majandusminister Taavi Aasa sõnul jäävad lennupiirangud mõningatele sihtkohtadele kehtima ka peale augusti lõppu, et hoida nakatumiste tase võimalikult madalal. Samas võimaldab riik tagada otseühendused oluliste sõlmpunktidega, mis muul juhul jääksid piirangute alla.

Valitsus otsustas teisipäevasel istungil asendada niinimetatud punastest riikidest saabumisel kahenädalase eneseisolatsiooni nõude koroonatestiga. Pärast esimese testi tegemist tuleb nädala pärast teha uus test, kuid kahe testi vahel saab käia tööl, vältides ülemääraseid kontakte. Uued nõuded hakkavad kehtima 1. septembrist.

Varasemalt lähtus ministeerium sihtriikide lubamisel ja keelamisel teiste riikide haigestumise määrast, mis peab liini avamiseks olema 25 või vähem inimest 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul.

Uute lennupiirangute vajaduse üle arutab valitsus 27. augusti istungil, misjärel langetatakse otsus, kuidas edasi minna. "Seda eelkõige siis selle tõttu, et viimasel ajal on olnud haigestumine Euroopas tõusuteel ja on tekkinud oht, et kõik suuremad ümberistumise lennujaamad on riikides, kus hakkab kehtima lennupiirang," rääkis Aas ERR-ile.

Ministri sõnul ei soovi valitsus olukorda, kus Eestist ei oleks võimalik enam lennata suurematesse sõlmjaamadesse, kuna need jäävad piirangute alustesse riikidesse.

Reisipiirangud aitavad nakatumisriski madalal hoida

Mõningad lennundusele seatud piirangud jäävad Aasa sõnul siiski jõusse. "Kindlasti ei juhtu seda, et kõik lennupiirangud kaovad. Selleks praegune olukord lihtsalt Euroopas ei anna võimalust. Eile kui me arutasime olid valitsuse liikmed väga kindlalt seda meelt, et meil on kõige tähtsam hoida Eestis haigestumine madal," sõnas Aas.

"Me kindlasti soovime, et ühendused Soomega oleks lahti, aga ka ühendused Balti riikidega ja tervenesti, et Eestist minnes, kui inimesel on selge vajadus, siis ei oleks teises riigis karantiinikohustust. Sellest johtuvalt kindlasti teatud piirangud jäävad alles aga teiselt poolt tuleb jälgida ka seda, et ei kaoks ära liikumisvõimalused täielikult."

Air Baltic oli sunnitud sel nädalal ära jätma Tallinnast otselennud Taani, Prantsusmaale ja Küprosele, kus nakatumiskordaja tõusis üle 25. Samas saab aga lennufirma kodulehelt osta piletid Tallinnast Pariisi vahepeatumisega Vilniuses, Küprosele saab lennata Tallinnast läbi Viini.

Aasa sõnul on ennde liinide piiramine põhjendatud sellega, et viia Eestist sinna reisimine miinimumi ning hoida madalal riski, et keegi naaseb Eestisse haigena.

"Loomulikult me anname endale aru, et reeglitest on võimalik kõrvale põigata, aga kindlasti ei ole see nii massiline kui oleks olnud reisimine siis, kui meil oleks vabalt avatud kõik liikumissuunad," sõnas Aas.

Eneseisolatsiooni asendava koroonatesti protseduurid pole veel selged

Riik paneb paika protseduurid piiril riiki saabujatele koroonatestide tegemiseks. Minister Aasa sõnul on piiril tehtav test mõeldud nii ärireisijatele, pere juurde tulevatele inimestele kui ka Eestisse naasevatele turistidele, kes võivad peale negatiivset testitulemust tööle minna.

"See on eelkõige suunatud sellele, et inimestel oleks valik ja teiseks et inimesed kui nad tulevad välismaalt ja nad peavad minema tööle, et neil oleks võimalus antud, et nad saavad tööle minna tehes testi," rääkis Aas.

Aasa sõnul võivad tööandjate poolt seatud reeglid siiski erineda. "Valitsuse poolt kui on tehtud esimene test ja saadud negatiivne tulemus, siis riik ei nõua karantiini jäämist," lisas Aas.

Välisminister Urmas Reinsalu ütles ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast", et testid oleks Eesti inimestele tasuta, aga protseduure alles pannakse paika. Samas tuleks Reinsalu hinnangul meedet kasutada pigem ärireisijatel, mitte turisttidel.

Reinsalu sõnul soovitab välisministeerium hoiduda rahvusvahelisest reisimisest, välja arvatud riikidesse, kus nakatumiskordaja on alla 16. "Läti, Leedu, Soome, nende riikide ring, paraku me näeme, aheneb," rääkis Reinsalu.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: