Helme allkirjastas Soome kolleegiga Läänemere kaitseks memorandumi

Siseminister Mart Helme ja Soome siseminister Maria Ohisalo allkirjastasid teisipäeval vastastikuse mõistmise memorandumi, mis aitab tugevdada kahe riigi koostööd merereostuse avastamisel ja likvideerimisel ning kujundada ühiseid seisukohti rahvusvahelisel tasandil.

Siseministrid kinnitasid memorandumis, et merereostusjuhtumitele reageerimise võime tugevdamiseks on oluline jätkata ühiste projektide, õppuste ja ekspertvahetuste korraldamist, samuti peab jätkuma aasta-aastalt aina paremaks muutunud koostöö Läänemere merekeskkonna kaitse komisjoniga HELCOM ning teiste rahvusvaheliste institutsioonidega.

"Läänemeri on meie ühine meri, mida üheskoos naabritega valvata ja kaitsta," ütles Eesti siseminister Mart Helme.

Parandamaks Eesti valmisolekut mereõnnetustele reageerida, soovib Eesti lähiajal asendada kasuliku eluea lõppu jõudnud piirivalvelaeva "Pikker" merereostuse avastamise ja likvideerimise võimet omava laevaga, lisas Helme.

"On väga oluline, et meil oleks omavaheline kokkulepe, kuidas vajadusel kiiresti ja tõhusalt tegutseda. Täna allkirjastatud memorandum täpsustab partnerasutuste vastutust ning muudab meie senise hea koostöö veelgi paremaks," märkis omaltpoolt Ohisalo.

Umbes 10 000 ruutkilomeetri suurust Eesti mereala läbib aastas kokku umbes 11 000 laeva. Neist ligi 4500 on väike- ja lõbusõidualused ning ligi 1000 tankerid. Kõige aktiivsem mereliiklus toimub Tallinna ja Helsingi vahelisel alal, kus intensiivse põhja- ja lõunasuunaliste reisilaevade liiklusega teed ristuvad ida- ja läänesuunaliste tankerite ning kaubalaevade teedega.

See on koht, kus ilmastikutingimuste või inimliku eksituse tõttu võivad toimuda laevade kokkupõrked, mille tulemuseks võib olla ulatuslik merekeskkonna reostus või kannatanute- ja ohvriterohke laevaõnnetus, märkis siseministeerium pressiteates.

27. augustil tähistatakse Soome Instituudi ja Soome suursaatkonna eestvedamisel Eestis esmakordselt Läänemere päeva. Päeva eesmärk on pöörata tähelepanu erakordsele looduslikule, kultuurilisele ja ajaloolisele varandusele – Läänemerele ja seda tähistatakse sel aastal üheaegselt Eestis, Soomes, Rootsis ja Venemaal. 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: