Viljandi taastab Vabadussõjas langenute mälestussamba Vabaduse platsil

Viljandi Vabaduse platsi ümberehitustööd jàtkuvad, neljapàeva ôhtul otsustas linnavolikogu taastada sellel vàljakul Viljandimaa Vabadussôja ausamba.
Viljandi Vabaduse platsi ümberehitustööd jàtkuvad, neljapàeva ôhtul otsustas linnavolikogu taastada sellel vàljakul Viljandimaa Vabadussôja ausamba. Autor/allikas: OLEV KENK / ERR

Viljandi linnavolikogu otsustas taastada Viljandimaa Vabadussõjas langenute mälestussamba esialgsel kujul Vabaduse platsil.

Volikogu kavandab järgmise aasta eelarvesse tööde alustamiseks 50 000 eurot, kuid abi oodatakse ka annetajailt ja valitsuselt. Hinnanguliselt maksab samba taastamine 400 000 eurot.  

Linnavolikogu võttis esimest korda vastu otsuse Vabadussõja ausammas endisel kujul taastada juba viis aastat tagasi. Alles nüüd, kui ausamba kohal asunud vana parteimaja on lammutatud, saab selle plaani tegelikult ellu viia. 

"See on üks neist vähestest monumentidest, mis on senini taastamata," ütles volikogu liige Jaak Pihlak (Isamaa) ERR-ile. "Teadaolevalt [on see] Amandus Adamsoni töö ja analoogne, küll mitte sarnane päris, aga ka Amandus Adamsoni töö, asus Narva-Jõesuus, mis on seni tõesti taastamata."

"Tegemist on sümboliga, see on pühendatud ligi 800 ajalooliselt Viljandimaalt ja kultuurilooliselt Mulgimaalt pärit Vabadussõjas langenule. See on sümbol, kordan üle. Me tahame tagasi saada meilt vägivallaga võetud sümbolit," ütles Pihlak.

Viljandi linnavolikogu arutas teemat poolteist tundi ja otsuse langetamisel näidati üles harukordset üksmeelt.

Alternatiivse eelnõu esitanud sotsiaaldemokraadid (SDE) tahtsid moodustada komisjoni ja samba olemuse üle veel aru pidada. 

"Meie ole kordagi öeldnud, et Amandus Adamsoni monument ei sobi sinna, vastupidi, see võib olla ka kõige parem variant," ütles SDE-d esindav volikogu liige Juhan Mart Salumäe. "Kõik ei ole ühisel arusaamal näiteks sellest, et mida tähendab see, et kas muldkehaga tuleb see sammas tagasi, kui kõrge see tuleb."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: