Eesti majandus langes teises kvartalis 6,9 protsenti

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Soome turistid saabusid Tallinki kruiisiga Saaremaale Autor/allikas: Margus Muld/ERR

Eesti teise kvartali sisemajanduse koguprodukt (SKP) langes võrreldes 2019. aasta sama perioodiga 6,9 protsenti. Jooksevhindades moodustas SKP 6,4 miljardit eurot.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Robert Müürsepa sõnul koges eriolukorra tõttu valdav osa tegevusaladest majanduslangust.

"Eriolukorrast räsitud majutus ja toitlustus langes 58 protsenti, töötlev tööstus 19 protsenti, kaubandus 11 protsenti, transport kaheksa protsenti, kinnisvaraalane tegevus 13 protsenti, kutse-, teadus- ja tehnikaalane tegevus 10 protsenti. Ainsate tegevusaladena jätkasid kasvu ehitus (12 protsenti) ning info ja side (kaheksa protsenti)," täiendas Müürsepp.

Võrreldes eelmise aasta teise kvartaliga vähenes ka maksude laekumine, kuid see oli väiksem kui majanduse üldine langus.

Eratarbimine langes 8,7 protsenti. Ainsatena näitasid kasvu koduse elustiiliga seotud kulutused toidule ja sideteenustele. Kulutused kõigis muudes kaubagruppides langesid: eelkõige osteti vähem rõivaid, jalatseid ning ei kasutatud transporti ja mitmesuguseid teenuseid.

Investeeringute langus oli 15,4 protsenti. Seda vedasid ettevõtete investeeringute vähenemine hoonetesse ja rajatistesse (35,2 protsenti) ning transpordivahenditesse (62,5 protsenti). Mõningal määral pehmendasid langust valitsemissektori investeeringute kasv hoonetesse ja rajatistesse (7,7 protsenti) ning kodumajapidamiste investeeringute kasv eluruumidesse (3,1 protsenti).

Tegevusalade panus SKP muutusesse Autor/allikas: Statistikaamet

Valitsemissektori tarbimine kasvas 3,7 protsenti, seda eelkõige tervishoiukulutuste suurenemise tõttu seoses koroonaviirusega (7,9 protsenti).

Eksport langes teises kvartalis 19 protsenti ja import 22 protsenti. Põhjuseks oli ootuspäraselt nii üldine kaubaveo ja transporditeenuste vähenemine kui ka reisiteenuste kokku kuivamine. Eestist viiakse rohkem teenuseid ja kaupu välja, kui neid sisse tuuakse ja seega on netoeksport rekordilises ülejäägis, moodustades 6,2 protsenti SKP-st.

Võrreldes aasta esimese kvartaliga vähenes sesoonselt korrigeeritud SKP 5,6 protsenti ja võrreldes 2019. aasta teise kvartaliga 6,5 protsenti. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: