Olavi Lepp: oleme Eestis kõige sügavamast majanduskriisist juba väljumas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Swedbank Eesti peadirektor Olavi Lepp
Swedbank Eesti peadirektor Olavi Lepp Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Eesti majandus võib taastuda esialgsest prognoosist kiiremini, sest teise kvartali majandusstatistika järgi oli majanduslangus väiksem kui analüütikud algselt ennustasid, ütles Swedbank Eesti juht Olavi Lepp.

Lepp ütles ERR-ile, et majanduslanguse põhi jäi teise kvartalisse ning Eesti on teel kriisist välja. Samas rõhutas Lepp, et viiruse leviku laienemise puhul võib ka olukord majanduses muutuda.

"Selge on see, et ainult sisetarbimise pealt me väga kaua oma väikse riigiga sõita ei saa. Vaja on meie ettevõtjate jaoks välistellimusi, et oleks eksport, siis on ka inimestele tööd pakkuda," sõnas pangajuht.

Ettevõtjate tegevust võivad Lepa hinnangul soosida aga madalad intressimäärad, mis peaks kaasa aitama investeerimisvõimalustele.

Kriis on oma sisult majanduseväline

Lepp selgitas, et kui esialgu prognoositi majanduse taastumist 2022. aasta teise kvartalisse, siis nüüd võib eeldada, et selleni jõutakse varem.

"Eelmise kriisi ajal kulus kriisieelsele tasemele jõudmiseks kaheksa ja pool aastat, siis praegu see kurv näeb väga V-tähe kujuline välja, et kiiresti alla ja kiiresti üles," ütles Lepp ja täpsustas, et aasta või poolteist majanduse taastumiseks on väga kiire aeg.

Seda kõike on näha ka aktsiaturgudelt, mis käisid kiiresti alla, kuid USA-s on Lepa sõnul juba indeksid kriisieelse taseme ületanud.

"Investorid pigem näevad, et see oli majanduseväline kriis ja majanduses fundamentaalselt probleeme ei ole ja nad on oma varasemd positsioonid taastanud," selgitas Lepp.

Oluline roll on ekspordipartnerite käekäigus

Lepp ütles, et Eestil läheb ka seetõttu hästi, et riigi ekspordiparterid on oma majandust vaikselt taastamas.

Samas on suur osatähtsus ka kommertspankade krediidiriskide hindamisel, oletas Lepp. Ta lisas, et pangad peavad ausalt ja läbipaistvalt hindama neid kliente, kellel pärast maksepuhkuse lõppemist võivad probleemid ilmneda.

"Eeskätt on oluline see, mida eelmine kriis näitas ehk pangad peavad näitama oma bilanssi ausalt. /---/ Mõnel pool Euroopas juhtus seda, et neid probleeme kajastati väga pehmelt ja neid prooviti lükata vaiba alla, et neid ei ole. Aga tegelikult nii need probleemid kuhjuvad," ütles pangajuht.

Ettevõtete esimesed maksepuhkused lõppevad Lepa sõnul novembris ning siis saavad pangad hinnata, millisel kujul nende portfell on.

Riik peab oma toetusi väga täpselt sihtima

Lepa sõnul on valdkondi, kus pangad saavad ettevõtjaid laenudega aidata, kuid vahel võib lisakohustuste võtmine aga niigi raskustes vaevlevale ettevõttele kahjulik olla.

Lepp tõi välja, et töötukassa palgatoetusmeede oli väga kasulik ja hästi sihitud, kuid edaspidi peaks riik mõtlema, mis valdkondadesse otsetoetusi täpsemalt suunata, et need poleks liialt üldised.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: