Daniel Vaarik tühistamiskultuurist: meedia on muutunud sotsiaalmeediaks

Ka Eestisse jõudnud tühistamiskultuuri üheks põhjuseks on meedia muutumine sotsiaalmeediaks, kohandumine selle reeglite järgi, rääkis "Vikerhommiku" intervjuus kommunikatsiooniekspert Daniel Vaarik.

"Meedia on muutunud sotsiaalmeediaks. Sest meedia tahab olla keskpunkt, tahab lugejaid," selgitas Vaarik. "Millised tunded meedias, sotsiaalmeedias kõige kiiremini levivad? Uuringud näitavad, et viha on üks esimesi."

Vaarik märkis, et tänapäeval on väga lihtne sotsiaalmeedias ebasoovitavat asja või isikut kritiseerida. Samuti saab seal koonduda suurde kampa ja näiteks hakata nõudma ebasobiva isiku taandamist, vallandamist.

"Tihti on selle taga ka inimeste mure päris asjade pärast," lisas ta.

"Maailmaga on juhtunud see, et kõik on kohutavalt avalik," tõdes Vaarik. Alates väikestest lollustest kuni suurte konfliktideni, korraga on võimalik näha nii paljusid vaatepunkte, ohvrite lugusid, selgitas ta. "Kuidas me ka ei tahaks vaadata, me kohe leiame vastuse. Võimalus kaasa elada on väga kergeks läinud."

"Iga väiksemgi eksimus tuleb välja ja üha vähem usutakse ametlikke kokkuleppeid. Ei usuta, et ametnik võib meie huvides käituda, et kohtuotsus võiks olla õiglane. See võimendab soovi asi enda kätte võtta," selgitas Vaarik.

Vaarik lisas, et selle pärast võib tihti näha ka niiöelda samariitlaste lahinguid, kus erinevad pooled tahavad head, aga jooksevad päidpidi kokku. "Pole nii, et tühistajad on alati halvad või tühistatavad on alati halvad."

Mujal maailmas kohtab näiteid tühistamiskultuurist sagedamini, aga võõras ei ole isiku tühistamise teema ka Eestis. Eesti tuntuim näide puudutab raadio saatejuhti Alari Kivisaart, kes on pöördunud enda kaitseks ka kohtusse.

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: