Eriolukorras lühenenud sõidueksamid võivadki selliseks jääda

Sõidueksam.
Sõidueksam. Autor/allikas: ERR

Kooroonajärgse kriisimeetmena mõeldud kuni kümme minutit lühemad sõidueksamid võivad edaspidigi lühemad olla. Maanteeamet kinnitab, et reeglina kukuvad juhiloa taotlejad eksamil läbi enne kolmekümnendat sõiduminutit.

Eriolukorra ajal tuli maanteeametil ära jätta ligi 3000 sõidueksamit. Maanteeameti eksamiosakonna juhataja Tarmo Vanamõisa ütles, et praegu jäävad eksamijärjekorrad paari kuu piiresse.

"Need isikud, kelle sõidueksam ära jäi, on kas eksami sooritanud või on neile vähemalt eksamiaeg tulevikus, kui nad seda ise hiljem tahtsid. Nii et meie andmetel peaks olema täna see järjekord, mis tekkis eriolukorra ajal, ühel või teisel viisil likvideeritud," rääkis Vanamõisa.

Päris normaalses rütmis maanteeamet siiski töötada ei saa. Läinud nädala alguses selgus, et ameti Rakvere, Jõhvi ja Narva töötajatel avastati koroonaviirus, kusjuures haigestunute seas oli ka neid, kes sõidueksameid vastu võtsid. Nendes büroodes tühistati kahe nädala eksamiajad.

"Tean, et osa inimesi on ennast ise juba ümber registreerinud kuskile teise linna. Aga see nädal me tegeleme sellega, et inimestele pakkuda võimalikult kiiresti ka uus eksamiaeg," ütles Vanamõisa.

Taas pikemaks venivaid järjekordi aitavad lahendada ametnikud maanteeameti eksamiosakonnast. Kümnest ametnikust viiel on õigus ka sõidueksameid vastu võtta ja jõudumööda käivad nad eksamikeskusele abiks.

Alates mai lõpust muudeti ajutiselt ka sõidueksamite korraldust. Kui seni pidi sõidueksam kestma vähemalt kolmveerand tundi, siis uue korra järgi võib eksam kümme minutit lühem olla.

"Eksamikorralduse poole pealt andis ta juurde seda, et me saime juurde omale kas siis päevas ühe või kaks eksamiaega vastavalt sellele, kuidas eksamineerija oli suuteline neid tegema," selgitas Vanamõisa.

Eesti peale kokku tähendab see, et tänu lühematele sõidueksamitele jõuab maanteeamet iga kuu vastu võtta 500 eksamit rohkem kui varem. Esmaspäeval tutvustas majandus- ja kommunikatsioonikministeerium eelnõu, mille järgi saaks lühemaid sõidueksameid kasutada ka siis, kui koroonaviirusest tingitud segadus on seljatatud. Vanamõisa kinnitas, et eksami vastuvõtmise kvaliteeti lühem eksam ei mõjuta.

"Üldjuhul ikkagi eksam mittesooritatakse kuskil esimese kolmekümne minuti jooksul. Seda, et inimesed ei jõua oma vigu ära teha, numbrid ei toeta."

Vanamõisa lisas, et viimasel ajal on inimeste sooritused sõidueksamitel küll paranenud, aga seda mitte lühema eksami pärast. Ta usub, et mõju on hakanud avaldama 1. veebruaril kehtima hakanud uus õppekava, mis eeldab juhiloa soovijalt rohkem sõidutunde.

"Need, kes on uue õppekava järgi õppinud, nende tulemused on kuus või rohkem protsenti paremad kui neil, kes õppisid nii-öelda vana süsteemi järgi. Ja paranemismärke näitab ka see, et teisele ja kolmandale sõidueksamile tulijate läbivus on ka tõusuteel. Nii et mõõdukat optimismi see meis tekitab."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: