Viroloogiaprofessor: Läti kasutatav haigestumise näit ei põhine teaduslikel alustel

Tartu Ülikooli viroloogiaprofessori Andres Meritsa sõnul ei põhine Läti kasutatav haigestumise näit – 16 inimest 100 000 elaniku kohta – teaduslikul alusel ning seda ei peaks arvestama liikumispiirangute kehtestamisel.

Eesti koroonaviirusesse haigestumise näit 100 000 elaniku kohta jäi täna alla 16 ülinapilt – ametliku numbrina võeti arvesse 15,98. Välisminister Urmas Reinsalu täpsustas sotsiaalmeedias, et just hommikused konsultatsioonid päädisid haigestumisnäidu sajandiku ümardamisega allapoole.

"Läti valitsuse seisukoht on, et siis seda karantiininõuet ei rakendataks järgmise nädalani ja siis vaadatakse need karantiininõuded uuesti üle järgmisel reedel. Ja siis ongi kaks alternatiivi - kas me saavutame riikide vahel mingi uue süsteemi uue mudeliga või siis kehtib see Läti valitsuse loogika, et nad, siis kui riik liigub üle 16, et nad kohaldavad ka Balti riikide sees seda põhimõtet," rääkis Reinsalu.

Merits ütleb, et praegu on keeruline ennustada, kus Eesti number järgmisel nädalal asub. "Pigem on meil praegu tegemist olukorraga, kus meil on kord ühes kord teises kohas tulekahju ja siis vaikselt pinna all see lõõmab, aga seni siukest suuremat sähvakat olnud ei ole ja kontrolli alt välja läinud ei ole," rääkis ta.

Meritsa sõnul ei ole 16 nakatumist 100 000 elaniku kohta hea indikaator. "Mõnes mõttes on asi jah pisut absurdini viidud, et see tänane number, mis oli 15,98, oli siis piisavalt hea, et ei olnud 16 täis. 16 ei põhine mingisugusel teaduslikul parameetril. See on lihtsalt omaaegne Euroopa Liidu keskmine. Kui praegust võtta, siis oleks see number tunduvalt kõrgem," rääkis ta.

Viroloogiaprofessor ei usu, et oleks palju kasu liikumise piiramisest riikide vahel, kus viiruse levik on madal ja kontrolli all, vaid siis, kui oleks tuvastav järsk tõusev trend. Reinsalu ütleb, et teeb oma Balti ametikaaslastega tööd selleks, et ühtne arusaamine leida ja piirid avatuna hoida.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: