Välisminister: Balti mull tuleks taaskäivitada

{{1601482920000 | amCalendar}}

Välisminister Urmas Reinsalu ütles kolmapäeval visiidil Lätti, et taaskäivitada tuleks Balti mull ehk leppida Balti riikide vahel kokku ühine lähenemine koroonaviirusega seotud reisipiirangutele ja vajadusel nende leevendamisele.

"Samal ajal, kui kaitseme oma inimeste tervist, peame püüdma vältida kevadist olukorda, kui piirid meie riikide vahel sulgusid pea täielikult," sõnas välisminister, kes kohtus Läti presidendi Egils Levitsi, seimi spiikri Inara Murniece ja välisministri Edgars Rinkevicsiga.

"Ma kutsun üles kaaluma Balti mulli teise versiooni käivitamist, mis võtaks arvesse ohutusnõudeid, kuid samal ajal lubaks inimestel meie regiooni piires liikuda," ütles Reinsalu Läti ringhäälingule LSM.lv antud usutluses. "See on loomulikult vajalik meie ettevõtjatele, aga see on tähtis ka psühholoogiliselt. Kui inimesed peavad püsima eraldatuses terve kuu ning ainuke riik, kust saab siseneda ilma karantiini nõudeta on Vatikan, siis ei ole Läti inimestel just väga palju võimalusi turismiks," tõdes Eesti välisminister.

Reinsalu ütles usutluses, et tuleb valmis olla selleks, et koroonakriis kestab kevadeni, kuna ei ole teada, millal võiks valmida COVID-19 vastane vaktsiin. "On tähtis, et me tegeleks viiruse teemaga järjepidevalt suudaks sellega kohaneda," ütles Reinsalu.

Visiidi käigus lepiti kokku mitmes uues algatuses. Eesti kavatseb sisse seada liivi uuringute stipendiumi Läti ülikooli Liivi instituudis. Samuti loovad Eesti ja Läti majanduskoostöö preemia.

Olulist tähelepanu pöörati välispoliitilistele küsimustele ja arutati Läti pürgimist ÜRO Julgeolekunõukogu liikmeks aastateks 2026–2027. "Eesti tervitab Läti kandideerimist ja on igati valmis jagama oma kampaania kogemusi," ütles Reinsalu.

Valgevenes toimuvat arutati kõigil kohtumistel. "Valgevene poliitilise kriisi lahendus on uued vabad ja ausad valimised. Balti riigid on Valgevene küsimuse resoluutse ja põhimõttekindla käsitlemisega mänginud rahvusvaheliselt olulist rolli. See on meie lähinaabrus, me peame toimuvale Euroopa Liiduna tõhusalt reageerima ja Baltikumi häälel on eriline kaal," rõhutas välisminister Reinsalu. Eesti on mänginud väga aktiivset rolli rahvusvahelistes organisatsioonides, eriti ÜRO Julgeolekunõukogus ja OSCE-s.

Reinsalu sõnul peab Euroopa Liit esimesel võimalusel kehtestama juba kokku lepitud Valgevene sanktsioonid.

Arutati ka olukorda Mägi-Karabahhis.

Pärast kohtumisi asetasid välisministrid pärjad Läti vabadussambale.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: