Soome rahandusministeerium prognoosib 4,5-protsendilist SKP langust

Soome alustas reedel hooaega Levi suusakeskus, kus avati murdmaa- ja mäesuusarajad.
Soome alustas reedel hooaega Levi suusakeskus, kus avati murdmaa- ja mäesuusarajad. Autor/allikas: SCANPIX / imago images / Lehtikuva

Soome majandus kahaneb rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt sel aastal 4,5 protsenti, järgmisel aastal kasvab riigi sisemajanduse koguprodukt (SKP) 2,6 ja 2022. aastal 1,7 protsenti.

Koroonapandeemia kahjustas Soome majanduse olukorda vähem kui Euroopa Liidus keskmiselt ning suvel viiruse taandudes alanud kodumajapidamiste ja eratarbimise taastumine toimus ka Soomes. Siiski jääb majanduse taastumine madala usalduse ja ebakindluse kasvu tõttu aeglaseks, tõdeb rahandusministeerium esmaspäeval avaldatud sügiseses majandusprognoosis.

Kõige kiiremini kasvabki eratarbimine, kuid teenuste sektoris ja ehituses on see aeglasem ning tööstustodang ja eksport ei hakka kasvama enne järgmist aastat.

Sel ja järgmisel aastal kasvab Soome riigivõlg väga oluliselt, märgib rahandusministeerium ning keskvalitsuse ja kohalike omavalitsuste eelarvepuudujääkide tõttu võib prognoosida Soome riigivõla kasvu kogu kümnendi jooksul.

Sel aastal kasvab üldvalitsuse defitsiit 18 miljardi euroni ehk 7,7 protsendini SKT-st.

Soome riigivõlg kasvab rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt praeguselt 60 protsendi tasemelt SKT-st kümnendiga 70-75 protsendi tasemele.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: