Kaubanduskoda soovib lühiajaliste töötajate jätkamise luba

Kaubandus-tööstuskoda tegi valitsusele ettepaneku lubada lühiajaliselt Eestis töötavatel välismaalastel jätkata Eestis töötamist ka siis, kui nende lubatud aeg saab täis.

Muutus aitab leevendada tööjõupuudust nendes ettevõtetes, kus täna toimub aktiivne äritegevus ning vähendab riski, et ettevõtted või nende töötajad vajavad lähiajal riigilt rahalist toetust, teatas koda.

Koja peadirektor Mait Palts sõnas ettepanekut kommenteerides, et tegu on sisuliselt toetusmeetmega, mis ei too riigile kaasa kulusid, vaid pigem tagab maksutulude kasvu. "Erandit kehtestamata võib tabada osasid ettevõtjaid tööjõukriis, sest lühiajaliselt Eestis töötavad välismaalased peavad viisa lõppedes lahkuma töölt ja riigist, ning uusi töötajaid on hetkel jätkuvalt pea võimatu leida hoolimata töötute arvu kasvust või poliitikute retoorikast."

Koda tegi valitsusele mitmeid alternatiivseid ettepanekuid, millest kõik näevad välismaalaste seaduse muutmist ette nii, et  lühiajaliselt lubatakse töötada kauem kui 365 päeva 455 järjestikuse päeva jooksul. Koja esimeseks eelistuseks on lahendus, millega võiks pikendada maksimaalset lühiajalise töötamise perioodi 548 päevani 730 järjestikuse päeva jooksul, mis on ka maksimaalne periood Eestis viibimiseks pikaajalise viisa alusel.

Palts rõhutas, et valitsusel on võimalik seada ka erinevaid lisakriteeriumeid, millega saab vajadusel kitsendada seatavat erandit.

Ühe võimalusena saab kehtestada välismaalase tööandjale teatud kriteeriumid, mille täitmise korral saab välismaalane erandkorras lühiajaliselt Eestis kauem töötada. Sellised kriteeriumid on seadus kehtestanud näiteks välismaalasest tippspetsialisti tööandjale. Teine võimalus on lubada välismaalasel ajutiselt Eestis kauem töötada. Näiteks võiks erandit lubada kasutada üksnes nendel välismaalastel, kelle lühiajaline töötamine on registreeritud PPA-s vähemalt 1. juuli seisuga ning erand võiks kehtida 2021. aasta lõpuni.

Iga võimaliku alternatiivi puhul jääksid endiselt kehtima ka muud lühiajalise töötamisega seotud nõuded.

Paltsi kinnitusel on Eesti ettevõtja eelistus alati võtta tööle kohalikke töötajaid, kuid paljusid ametikohti ei ole võimalik täita kohalike töötajatega, kui neil ei ole vastavaid oskuseid. Lisaks oskustele on probleemiks ka töötajate motivatsioon asuda tööle ja õppima valdkonda, mis on kardinaalselt erinev nende eelnevatest kogemustest. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: