Küpros loobub "kuldsete passide" jagamisest

Kinnisvarapakkumised Küprosel Limassoli lähistel.
Kinnisvarapakkumised Küprosel Limassoli lähistel. Autor/allikas: SVANPIX / AFP

Küpros loobub progammist, mille raames antakse kodakondsus välismaalastele, kes investeerivad saareriiki pisut üle kahe miljoni euro.

Kuritarvituste tõttu rohkelt kriitikat saanud programm "Kodakondsus investeeringute eest" lõpetatakse sellisel kujul valitsuse otsuse kohaselt 1. novembril, ütles valitsuse pressiesindaja Kyriakos Koushos.

Tema sõnul tegid sellekohase ettepaneku Küprose siseminister ja rahandusminister ning seda toetasid teised ministrid.

Koushos rääkis, et programmi senist mõju analüüsitakse ning pärast seda otsustab valitsus uue programmi käivitamise, mis peaks riigi majandusse välisinvesteeringuid aitama tuua.

Oktoobris avaldas telekanal Al-Jazeera salajase videosalvestuse, mis näitab korruptsiooni programmi rakendamisel.

Meedia andmeil on aastatel 2017-2019 saanud 1400 rikast välismaalast ja 1100 nende pereliiget Euroopa Liidu liikme Küprose passi. Seejuures on mitmeid neist seostatud rahapesu, korruptsiooni ja muu kuritegevusega.

"Küpros pakub kiireimat ja kõige kindlamat võimalust Euroopa riigi kodakonsuse omandamiseks programmi "Kodakondsus investeeringute eest" raames. Tuleb investeerida kaks miljonit eurot kinnisvarasse ning annetada 100 000 valitsuse uurimis- ja arengufondi ning 100 000 eurot maarendusorganisatsioonile. /---/ See tagab Küprose passi ja Euroopa Liidu liikmesriigi kodakondsuse, mis annab vabaduse töötada, reisida, õppida ja elada ükskõik kus Euroopa Liidus, sealhulgas Saksamaa, Prantsusmaal ja Ühendkunigriigis," öeldakse viisaprogrammi vahendava organisatsiooni Golden Visas kodulehel programmi tutvustuses. Samas lisatakse, et kodakondsuse saab juba kuue kuu möödumisel pärast sellise investeeringu tegemist.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: