Eesti võtab kasutusele uue kujundusega passid

{{1603797240000 | amCalendar}}

Alates 1. jaanuarist 2021 alustab politsei- ja piirivalveamet uute passide väljastamist. Reisidokumentidesse kantavad andmed jäävad samaks, ent uueneb passide kujundus ja turvaelemendid.

Uutes passides on PPA põiminud turvaelemendid passi kujunduse osaks. "Osa turvaelementidest on silmaga nähtavad, osa sõrmedega kombatavad ning osa kontrollitavad üksnes erivalguses või luubiga," rääkis PPA identiteedi ja staatuse büroo peaekspert Eliisa Sau.

Lisaks vahetatakse turvapaberist isikuandmete lehe materjal polükarbonaadi vastu, mis on kasutusel ka ID-kaartidel. See võimaldas kasutusele võtta täiendavaid turvaelemente.

"Elu läheb edasi ja tegelikult turvaelemendid vajavad vahetamist ja turvaelemendid vajavad ka täiustamist. /.../ Tänasel päeval on turvaelementide kopeerimiskindlus ülimalt oluline ja nende passide puhul, mis nüüd tulevad, kopeerimiskindlust tõstab ka see, et nad ei ole enam lihtsalt paberi peal, vaid on polükarbonaadi peal," rääkis siseminister Mart Helme "Aktuaalsele kaamerale".

Mõned uued turvaelemendid saanud passi kujunduse osaks. "Selles mõttes ta on esteetiliselt väga ilus pass. Teed lahti ja vaatad, seal on hundionu ja karuonu ja seal on Eesti maastikud, tüüpilised niisugused, mis Eesti inimesele kohe väga kõnetavalt mõjuvad," selgitas siseminister.

Lisaks hundile ja karule on passi pääsenud ka halljänes, ilvese, metssiga ja põder, lindudest kassikakk, suitsupääsuke ja merikotkas. Loomade taustaks aga on uue kujundusega passis just see maastik, kus on nende päris elupaik.

"Loomulikult oli loomi, linde märgatavalt rohkem, aga kuna meil olid piirangud peal, siis kahjuks langes välja rebane ja seda eelkõige seetõttu, et tema kehakuju oli väga sarnane nende loomadega, kes juba on passis," selgitas Eliisa Sau.

Nõuded passipildile jäävad samaks, aga kui praeguses passis on kaks fotot, siis uues on passiomaniku pilte kolm, millest kaks on turvaelemendid. Turvaelemendiga varustatakse ka esi- ja tagakaas.

Uued passid valmivad koostöös ettevõttega HID CID LIMITED-iga.

Kujunduse autoreid nimeliselt PPA ei avalda. "Loomade sees olevad looduse pildid on leitavad Eesti brändi kodulehelt. Kujunduslahenduse töötas PPA välja koostöös tootjapoolse kujundustiimiga," ütles PPA pressiesindaja Britta Sepp.

Passide uuendamise protsessi on olnud kaasatud siseministeerium, riigikantselei, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ning siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus. Protsessi juhib dokumentide väljaandjana politsei- ja piirivalveamet. Passileping on sõlmitud kaheksaks aastaks ning selle perioodi jooksul tellib PPA lepingupartnerilt hinnanguliselt üle 800 000 dokumendi.

Lepingu kogumaksumus on 11,5 miljonit eurot, mis jääb varasemate lepingutega samasse hinnaklassi, sisaldades kõiki tootmisega seonduvaid kulusid, sh uuendusliku kujunduse väljatöötamist. Riigi kulud on kaetud riigilõivuga. Riigi ja inimese jaoks jääb passi hind samaks.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi, Hanneli Rudi, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: