Martin Helme umbusaldamine kukkus läbi

{{1604926800000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigikogus kukkus läbi rahandusminister Martin Helme (EKRE) umbusaldamine. Umbusaldamise poolt hääletas 46 riigikogu liiget. 54 saadikut jättis hääletamata ning Keskerakonna fraktsiooni liige Kaido Höövelson puudus.

Ministri umbusalduse läbiminekuks on vaja riigikogu täiskogu enamust ehk vähemalt 51 häält.

Umbusaldamise poolt hääletasid Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon.

Koalitsioonisaadikutest hääletas umbusalamise poolt Isamaa fraktsiooni liige Viktoria Ladõnskaja-Kubits.

Fraktsiooni mitte kuuluv, kuid Sotsiaaldemokraatliku Erakonna liige Raimond Kaljulaid hääletas samuti umbusaldamise poolt.

EKRE, Isamaa ja Keskerakonna fraktsioonid jätsid hääletamata.

Umbusaldusavalduse arutamise ajal puudusid saalist Keskerakonna ja Isamaa saadikud.

"Allakirjutanutena avaldame umbusaldust Martin Helmele, kes valitsuse liikmena on sihikindlalt tegelenud Eesti julgeoleku, rahvusvahelise maine ja meie jaoks oluliste liitlassuhete kahjustamisega," seisis umbusaldamise avalduses.

Martin Helme ütles umbusaldusavalduse arutamise alguses riigikogule: "Näidake oma halvimat, Mordor."

"Nojah, alles me olime siin. Järjekordne väljamõeldud, tühja koha pealt tekitatud skandaal, millega üritatakse seda valitsust kukutada," sõnas Helme.

Reformierakonna fraktsiooni liige Taavi Rõivas ütles seepeale, et ainuüksi riigikogu Mordoriks nimetamine vääriks umbusaldamist. Helme täpsustas, et nimetas Mordoriks Reformierakonda.

Reformierakondlane Andres Sutt küsis Helmelt, kas tema või EKRE on saanud kaudset või otsest kasu Vene Föderatsiooni ametkondade poolt. Helme vastas, et EKRE seisab Eesti eest.

Keskerakonna fraktsiooni nimel sõnavõtuga esinenud Viktor Vassiljev ütles, et Reformierakond oleks saanud Mart Helme tagasiastumise pöörata oma võiduks, ent nüüd kui Martin Helme umbusaldushääletus läbi kukub, saab Reformierakond kirja kaotuse.

Kaja Kallas: saime täna kaks suurt võitu

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles esmaspäeva õhtul "Ringvaatele" antud intervjuus, et opositsioon sai kaks suurt võitu.

"Esiteks see, et miks Mart Helme astus tagasi, seda ütles ju Martin Helme oma pressikonverentsil - et kuna täna on plaanis opositsiooni umbusaldusavaldus Mart Helme vastu, siis me seda neile ei kingi, ta läheb vabatahtlikult. Ehk see umbusaldus oleks läinud läbi," rääkis Kallas.

"Teiseks, Martin Helmel /.../ olid täpselt samad seisukohad. Algusest peale oleme mõlema seisukohti tauninud, lihtsalt kummaline oleks olnud kaks umbusaldust korraga teha. Kuivõrd Mart Helme umbusaldus jäi ära, kuna ta astus ise tagasi, siis on loogiline, et kõik need seisukohad, mille eest kandis vastutust Mart Helme, nende eest peab kandma vastutust ka rahandusminister," lisas ta.

Kallase hinnangul näitas umbusaldushääletus riigikogus, et tegelikult ükski koalitsiooni saadik ei toetanud Martin Helme jätkamist rahandusministrina. "Keegi ei hääletanud umbusaldusavalduse vastu. Isegi mitte tema enda erakond. 46 saadikut leidis, et Martin Helme oma kohal jätkata ei tohi, null saadikut leidis, et ta tohib," lisas Kallas.

Samuti saates olnud välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) ütles, et välistatud pole ei see, et umbusaldus Martin Helme vastu oleks läbi läinud ega ka, et see poleks läbi läinud, kui koalitsiooni liikmed oleksid hääletanud.

Algselt plaanis Reformierakond umbusaldada Martin Helme isa, siseminister Mart Helmet. Kuna aga Mart Helme astus vahepeal ministriametist tagasi, sai Mart Helme umbusaldusavaldusest Martin Helme umbusaldusavaldus.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles pärast Mart Helme tagasiastumist, et vaid tema ametist lahkumisest ei piisa.

"Mart Helme lahkumine on pool võitu. Aga oma sõnade eest peab vastutama ka Martin Helme. Seetõttu anname kell 15 sisse Martin Helme umbusaldusavalduse," kirjutas Kallas sotsiaalmeedias.

Pühapäeval väljendasid EKRE-sse kuuluvad rahandusminister Martin Helme ning siseminister Mart Helme oma raadiosaates kahtlust USA presidendivalimiste aususes ja kasutasid Ühendriikide presidendiks valitud Joe Bideni suhtes solvavaid väljendeid.

"Süvariigi tegutsemisloogika on omaenda tegevusvabaduse tagamiseks sokutada igale poole närakaid, korrumpeerunud, šantažeeritavaid närakaid. Joe Biden ja Hunter Biden on korrumpeerunud tüübid," ütles Mart Helme nädalavahetusel.

Martin Helme ütles saates, et ei ole küsimustki, et USA presidendivalimised on võltsitud.

 

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: