Reitingud: Eesti 200 kasvatas jõuliselt toetust

Foto: ERR

Parlamendivälise erakonna Eesti 200 toetus kerkis oktoobrikuu seitsmelt protsendilt novembris 13 protsendile, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitlusest. Kolme suurima toetusega parlamendipartei toetused langesid.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, pretendeeriksid valimisvõidule sisuliselt võrdse toetusega Keskerakond ja Reformierakond. Keskerakonda toetas novembris 24 ja Reformierakonda 23 protsenti. Mõlema erakonna toetus langes kuu varasemaga võrreldes kolme protsendipunkti võrra.

Sama palju langes ka Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) toetus, kellele lubas novembris oma hääle anda 15 protsenti valijatest. Viimastel valimistel ligi 18 protsenti toetust kogunud EKRE toetus on 15 protsendile langenud valimiste järel vaid korra - tänavu mais.

Võrreldes oktoobriga on teinud suurima muutuse parlamendivälise erakonna Eesti 200 toetus. Kui oktoobris lubas Turu-uuringute küsitluses Eesti 200 eest anda oma hääle seitse protsenti valijatest, siis novembris koguni 13 protsenti. Viimastel riigikogu valimistel kogus Eesti 200 toetust 4,4 protsenti.

Eesti 200 möödus toetuselt Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast, kellele novembris lubas oma hääle anda 10 protsenti valijatest. Oktoobris oli SDE toetus üheksa protsenti.

Parlamendiparteist kogus Isamaa novembris kuue protsendi valijate toetuse. Kuu varem oli neil viis protsenti toetajaid.

Ülejäänud erakondade toetus jäi allapoole valimiskünnist – Eestimaa Rohelisi toetas neli, Eesti Tulevikuerakonda üks ning muid erakondi üks protsent valimiseelistust omavatest täisealistest Eesti kodanikest.

Koalitsiooni toetus oli 45 protsenti

Kokkuvõttes toetas novembris koalitsioonierakondi 45 protsenti ja opositsioonierakondi 33 protsenti (oktoobris vastavad näitajad 49 ja 35).

Eesti 200 toetuse tõusust tingituna on kasvanud parlamendiväliste erakondade toetus tervikuna, tõustes oktoobrikuu 13 protsendilt novembris 19 protsendile.

Eestlastest vastajate seas on jätkuvalt toetuselt esikohal Reformierakond (26 protsenti), kellele järgnevad Keskerakond (19 protsenti) ja EKRE (16 protsenti). Eesti 200 toetab 13, SDE-d 11 ja Isamaad seitse protsenti eestlastest valijatest.

Muudest rahvustest valijate seas on jätkuvalt kõrgeim Keskerakonna toetus (51 protsenti). Eesti 200 toetab 12, Reformierakonda 11, SDE-d seitse, EKRE-t kuus ja Isamaad üks protsent muust rahvustest valijatest.

Reformierakond ja Keskerakond on praktiliselt võrdsel pulgal Tallinnas (Reformierakonda toetab 23 ja Keskerakonda 26 protsenti), Põhja-Eestis (vastavalt 25 ja 27 protsenti) ning Kesk-Eestis (vastavalt 24 ja 27 protsenti). Tugeval liidripositsioonil on Reformierakond Lõuna-Eestis (toetus 28 protsenti).

Keskerakond on populaarseim erakond Ida-Virumaal (35 protsenti) ning Lääne-Eestis (25 protsenti).

EKRE toetus on regiooniti suhteliselt ühtlane, välja arvatud Tallinnas ja Ida-Virumaal, kus toetus EKRE-le on madalam (Tallinnas seitse ja Ida-Virumaal 11 protsenti).

Eesti 200 toetus on keskmisest madalam Kesk-Eestis (neli protsenti) ning Isamaa toetus Ida-Virumaal (alla ühe protsendi).

SDE toetus on regiooniti üsna erinev, olles kõrgem Lääne-Eestis (17), Tallinnas (13) ja Lõuna-Eestis (10 protsenti), madalam aga Ida-Virumaal (kolm), Kesk-Eestis (viis) ja Põhja-Eestis (neli protsenti).

Kokku küsitles Turu-uuringute AS ajavahemikus 30. oktoober kuni 9. november 1008 Eesti inimest vanuses 18 ja üle selle, neist 515 silmast-silma ja 493 veebipaneelis. Eesti kodanikke oli üldvalimis 854.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: