Apteekrid: kodus peaks hoidma vähemalt kahe nädala ravimivaru

Foto: Siim Lõvi /ERR

Eestis järjest kasvava koroonaviiruseohu tõttu soovitavad apteekrid hoida inimestel kodus vähemalt kahe nädala ravimivaru. Samuti tuleks retseptid raviarsti juures aegsasti pikendada.

Apteekrid panevad südamele, et viiruskriisi ajal apteeki külastades peaksid inimesed järgima kolme põhimõtet – ravimiretseptid tuleb uuendada aegsasti, apteegi külastamiseks tuleb varuda aega ja apteegi külastamisel tuleks vältida avariiulitel paiknevate toodete asjatut puudutamist.

"Koroona olukord võib halveneda, arste võib haigestuda, inimesed ise võivad jääda kodusesse isolatsiooni. Parem on olla ettevaatlik. Ja tõesti oma retseptid uuendada," ütles Eesti Apteekrite Liidu peaproviisor Kaidi Sarv.

"Sagenenud on juhtumid, kus patsient jääb puuduva retsepti tõttu ravimita, samas kui kodune ravimivaru on juba lõppenud," lisas Sarv. "Probleemide ennetamiseks tuleks uut ravimiretsepti paluda arstilt juba pärast viimase retsepti alusel ravimite väljaostmist. Kui kodune ravimivaru on kahanenud kahe nädalani, siis on raviarsti poole pöördumiseks päris viimane aeg."

Vanemad inimesed kulutavad apteeki minemiseks rohkem aega ja nad veedavad rohkem aega ka leti ees. Et enda ja teiste aega ning närve kokku hoida, soovitab apteeker vanematel inimestel suurem varu retseptiravimeid korraga välja osta.

"Näiteks vanainimesed, kellel on paljud erinevad retseptid, nad tulevad siia apteeki ja siis me vaatame, mis on jäänud, mis on vaja tellida juurde. Mina soovitan vanainimestel tulla ja osta rohkem neid korraga," ütles proviisor Darja Molotškova.

Aega tuleb varuda, ütleb ka Kaidi Sarv. Praegu toimub apteekides retseptiravimite ehtsuse kontroll, muutunud on sotsiaalkindlustusameti poolt hüvitatud abivahendite väljastamise kord. Internetist saadava suhtes tuleks olla tähelepanelik.

"Tasub olla ettevaatlik, kuhu oma andmed sisestate. Lihtsalt ettevaatus ei tee halba. Ja ka selleks, et see saadud ravim hiljem oleks see, mida te tegelikult soovisite," märgib Sarv.

Proviisor soovitab ka neil, kes kroonilisi haigusi ei põe ja retseptiravimeid ei tarvita, hoida sahtlis valuvaigisteid, palavikku alandavaid ja kõhuhädade vastu aitavaid rohtusid ja köharohtu.

Kuigi pindadelt nakkuse saamine on pigem ebatõenäoline, paluvad apteekrid avariiulitel paiknevaid tooteid niisama mitte katsuda ja karpe avada.

"Kõikide turvalisuse huvides tuleb vähendada kokkupuuteid võimalike nakkusallikatega. Pöörduge apteekri poole – tema aitab õige valiku tegemisel ja ravimi leidmisel," ütles proviisorite koja juht Karin Alamaa-Aas. "Samuti on mõistlik planeerida apteegikülastus ette ja võtta selleks piisavalt aega. Pideva koroonaviiruse ohu tõttu on apteekides rakendatud mitmeid ohutusmeetmeid, mis võivad mõnevõrra pikendada patsiendi teenindamisele kuluvat aega."

Apteeki külastades tuleks kanda maski, hoida teiste patsientidega vähemalt kahemeetrist vahet ja desinfitseerida apteeki tulles ka käed.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: