Raport: Austraalia sõdurid tapsid ebaseaduslikult 39 afgaani

Kindral Angus Campbell.
Kindral Angus Campbell. Autor/allikas: SCANPIX / AAP

Austraalia kõrgeim sõjaväelane tunnistas neljapäeval, et usaldusväärsete tõendite kohaselt tapsid tema eriüksused Afganistanis ebaseaduslikult vähemalt 39 tsiviilisikut ja vangi.

Ülestunnistusele eelnes aastaid väldanud uurimine, mille tulemused nüüd avaldati. 

"Vabandan Austraalia sõdurite kõigi väärtegude eest Afganistani rahva ees siiralt ja tingimusteta," ütles kaitseväe ülem kindral Angus Campbell, soovitades toimepanijad süüdi mõista sõjaroimades.

"See häbiväärne toimik sisaldab väidetavalt juhtumeid, kus salga uusi liikmeid sunniti oma esimese tapmise sooritamiseks tulistama vangi," rääkis kindral, kelle sõnul nimetati seda õõvastavat tava veristamiseks (blooding).

Campbelli sõnul said ebaseaduslikud tapmised alguse 2009. aastal, enamik neist pandi toime aastail 2012 ja 2013. 

Kindral kinnitas, et uurimine on algatatud 19 sõduri suhtes. 

Neli aastat kohtunik Paul Beretoni juhtimisel toimunud uurimise käigus küsitleti enam kui 400 tunnistajat ja vaadati läbi tuhandeid lehekülgi dokumente. 

Campbell kutsus tühistama mitmeid 2007. kuni 2013. aastani Afganistanis teeninud eriüksuste liikmetele omistatud autasusid.

Pärast 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakuid saadeti Afganistani üle 26 000 Austraalia sõjaväelase, kes võitlesid seal koos USA ja teiste liitlasvägedega Talibani, Al-Qaeda ja teiste islamistlike rühmituste vastu. 

Austraalia lahingüksused lahkusid 2013. aastal, kuid sest ajast saadik on välja ilmunud hulk kirjeldusi eriüksuste sageli brutaalsest käitumisest. 

Muu hulgas on kirjeldatud kuueaastase lapse tapmist kodu läbiotsimisel ja vangi mahalaskmist, et teha ruumi helikopteris. 

Austraalia valitsus on üritanud raportist tingitud vapustust pehmendada. Muu hulgas palus peaminister Scott Morrison austraallastel valmistuda dokumendis sisalduvaks "ausaks ja julmaks tõeks".

Morrison helistas ka oma Afganistani ametivennale, et teatada mõningatest "häirivatest süüdistustest", mida valitsus võtab "väga tõsiselt". 

Möödunud nädalal aga teatas Morrison eriuurija nimetamisest väidetavate sõjaroimadega tegelemiseks, et vältida Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) sekkumist. 

Samuti loodi sõltumatu komisjon, mille ülesandeks on käivitada muutused relvajõudude kultuuris ja juhtimises. 

Austraalia valitsus oli eelnevalt üritanud summutada teateid rikkumistest kuni selleni välja, et politsei asus uurima ajakirjanikke, kes need kirjeldused päevavalgele tõid. 

Asi jõudis avalikkuse ette esmakordselt 2017. aastal, kui ringhääling ABC avaldas nõndanimetatud Austraalia toimikud, mille kohaselt olevat Austraalia sõdurid tapnud Afganistanis relvastamata mehi ja lapsi. 

Seepeale algatas politsei kahe ABC ajakirjaniku suhtes juurdluse seoses salastatud informatsiooni hankimisega, korraldades koguni kaks läbiotsimist ringhäälingu Sydney peakorteris. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: