Põhiseaduskomisjon saadab abieluküsitluse eelnõu riigikogu suurde saali

Foto: Siim Lõvi/ERR

Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas neljapäeval saata 14. detsembriks suurde saali abieluteemalise rahvahääletuse eelnõu. Rahvahääletuse toimumine 18. aprillil on kahtluse all, sest aega on vähe ning opositsioon kavatseb eelnõu arutelu takistada.

Selleks, et rahvakääletus saaks 18. aprillil toimuda, peab riigikogu kiitma eelnõu heaks kolm kuud varem ehk siis on kõige hilisem eelnõu vastvõtmise kuupäev 18. jaanuar. Eelnõu esimene lugemine on põhiseaduskomisjoni otsusega 14. detsembril, muudatusettepanekud tuleb esitada 30. detsembriks ning kui arvestada ka seda, et riigikogul on ees istungitevaba aastavahetus, jääb eelnõu vastuvõtmiseks napilt aega.

"Arvestades muudatusettepanekuid ja arvestades nende rohkust siis mina täna ei näe seda võimalust, et see 18. aprillil võiks toimuda," ütles sotsiaaldemokraat Lauri Läänemets.

Põhiseaduskomisjoni esimees, EKRE liige Anti Poolamets ütles, et praeguse plaani järgi peaks jõudma seaduse vastu võtta. "Aga me ei tea, kui palju tuleb muudatusettepanekuid ja kui palju tuleb obstruktsiooni," lausus Poolamets.

Sotsiaaldemokraadid lubavad esitada tuhandeid muudatusettepanekuid, et pidurdada riigikogu tööd eelnõu menetlemisel.

"Meil on täna tervisekriis, meil on täna majanduskriis ja inimesed kukuvad vaesusesse. Kui me kulutame kogu parlamendi ja kogu valitsuse aja sellele, et tegeleda referendumi teemadega siis me unustame ära inimesed," ütles Lauri Läänemets.

Anti Poolamets ütleb, et koalitsioon pole veel otsustanud, mida obstruktsiooni vastu võiks ette võtta.

"Meil käib pidev juriidiline arutelu selle üle. Aga senikaua, kui ettepanekud ei ole reaalselt kohal, senikaua ei saa lõplikku vastust anda," kommenteeris Poolamets.

Reformierakondlane Hanno Pevkur ütles, et selgusetuks jääb, millised on abieluteemalise rahvahääletuse õiguslikud tagajärjed. Opositsiooni hinnangul on eelnõu seletuskiri liiga lakooniline.

"Me ei saanud vastuseid, mis juhtub, kui rahvas näiteks ütleb "ei". Kui ütleb "jah", siis on selge, et perekonnaseaduse paragrahv jääb kehtima," ütles Pevkur.

Anti Poolamets ütles, et "ei" avab võimalused abielu mõiste muutmiseks. "See avab selle tee. Nii, et "ei"-l on tõepoolest ka tagajärjed," sõnas Poolamets.

Esmaspäeval hääletas põhiseaduskomisjon abieluteemalise rahvahääletuse eelnõu riigikogu päevakorrast välja. Opositsiooni toetas siis Isamaa ridadesse kuuluv Siim Kiisler. Erakond vahetas Kiisleri välja ja tänasel videoistungill esindas Isamaad Heiki Hepner.

Keskerakonna fraktsioon, Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon ja Isamaa fraktsioon esitatud otsuse eelnõu (288 OE) näeb ette panna 2021. aasta 18. aprillil rahvahääletusele muu riigielu küsimus: "Kas abielu peab Eestis jääma mehe ja naise vaheliseks liiduks?"

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: