ÜRO ekspert nõuab Assange'i vabastamist

Assange`i vabastamist nõudvad meelavaldajad Brüsselis.
Assange`i vabastamist nõudvad meelavaldajad Brüsselis. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/John Thys

ÜRO inimõiguste ekspert kutsus teisipäeval Suurbritanniat vabastama Julian Assange pärast kümme aastat kestnud väidetavalt "meelevaldset" kinnipidamist.

WikiLeaksi asutaja peaks ootama otsust USA-le väljaandmise kohta vabaduses, ütles ÜRO inimõiguste ekspert Nils Melzer.

Austraallane peeti esimest korda kinni kümne aasta eest 7. detsembril 2010.

Teda hoitakse Belmarshi vanglas Londonis ning ta ootab oma järgmist istungit, mis peaks toimuma 4. jaanuaril. Istung puudutab USA nõuet Assange'i väljaandmiseks.

"Briti võimud pidasid härra Assange'i esmakordselt kinni vahistamismääruse alusel, mille Rootsi väljastas seoses seksuaalse väärteo süüdistustega, millest on praeguseks ametlikult loobutud asitõendite puudumise tõttu," ütles Melzer.

"Hetkel hoitakse teda üheselt preventiivsetel põhjustel," ütles piinamise ja muu julma, ebainimliku või alandava kohtlemise eriraportöör Melzer.

"Härra Assange ei ole süüdimõistetud kurjategija ja ei kujuta endast ohtu kellelegi, seega pole tema pikendatud üksikvangistus rangete turvameetmetega vanglas vajalik ega proportsionaalne ja on selgelt õigusliku aluseta."

ÜRO inimõiguseksperdid ei räägi ametlikult ÜRO nimel, vaid esitavad maailmaorganisatsioonile oma raportid.

Assange seisab USA-s silmitsi 18 süüdistuspunktiga, mis puudutavad 500 000 salastatud faili lekitamist WikiLeaksis USA sõjategevuse kohta Afganistanis ja Iraagis. Austraallast ähvardab Ühendriikides kuni 175 aastat vangistust.

Aastal 2012 pages kautsjoni vastu vabanenud Assange Ecuadori saatkonda Londonis, kuhu ta jäi seitsmeks aastaks, mille jooksul Rootsi süüdistustest loobuti.

Pärast Ecuadori valitsuse vahetumist anti ta 2019. aasta aprillis üle Briti politseile.

Assange'ile tekitatud üha süvenevad kannatused ei kujuta endast mitte üksnes meeleavaldset kinnipidamist, vaid ka piinamist ja muud julma, ebainimlikku või alandavat kohtlemist või karistust, ütles Melzer.

Samuti on Assange`il varasem hingamisteid puudutav tervisehäire, mis seab ta vanglas kõrgendatud koroonaviiruse ohtu, ütles ÜRO raportöör, kes tõi välja võimaluse toimetada Assange koduaresti. "Tal tuleb lasta elada normaalset pere-, sotsiaal- ja tööelu."

Assange'i õigusi on tõsiselt rikutud enam kui kümme aastat, märkis Melzer. Teda ei tohiks anda USA-le välja tõsiste inimõigusi puudutavate murede tõttu, lisas ekspert.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: