Riik toetab 20 miljoniga koroonakriisist mõjutatud reisilaevafirmasid

Reisilaevad.
Reisilaevad. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Riik toetab Tugiteenuste Keskuse kaudu AS Tallink Gruppi, Viking Line'i, Eckerö Line'i ja DFDS A/S Eesti filiaali kokku 20 miljoni euroga, et hüvitada koroonaviirusest tingitud piirangutega tekitatud kahju. Toetuse andmise põhjus on leevendada koroonaviirusest tingitud piirangute mõju kaubavahetusele ja Eesti avatud majanduskeskkonnale.

Kevadel välja kuulutatud eriolukord sundis rahvusvaheliste laevaliinide operaatoreid sulgema Eesti-Rootsi-Eesti, Eesti-Soome-Eesti ja muud reisijateveo laevaliinid Eesti lähiriikidesse. Samaaegselt pidid laevaliinide operaatorid kaubavahetuse säilimiseks osaliselt jätkama reisilaevade opereerimist ja kandsid sellega seonduvalt täiendavalt kahju. 

Riigi Tugiteenuste Keskuse elu- ja ettevõtluskeskkonna talituse juhataja Lauri Alveri sõnul kaasnes rahvusahelise reisijate veo kadumise tagajärjel laevaliini operaatoritele vältimatu kahju, mille hüvitamine on põhjendatud Eesti COVID-19 mõjude vähendamiseks ning majanduses tõsise häire kõrvaldamiseks.

"Ilma toetuseta on võimalik, et kahjumi vähendamiseks peaksid rahvusvaheliste laevaliinide operaatorid korrigeerima kaubaveo hindu või oma tegevuse lõpetama. Mõlemad stsenaariumid kahjustaksid oluliselt Eesti ja lähiriikide vahelist kaubavahetust, mis omakorda mõjutaks negatiivselt Eesti avatud majanduskeskkonda ja pikendaks koroonaviiruse tõttu tekkinud majanduslikust olukorrast taastumist," põhjendas Alver toetuse vajalikkust. 

Reisilaevade operaatorite toetusmehhanism on ette nähtud liinipõhiselt ning toetusmeede võimaldab tekkinud kahju hüvitamist kuni 80 protsendi ulatuses. Toetust antakse AS Tallink Grupile 15 miljonit eurot, Viking Line Abp-le 4,5 miljoni eurot, Eckerö Line Ab Oy-le 350 000 eurot ja DFDS A/S Eesti filiaalile ligi 100 000 eurot. Toetust taotlenud reisilaevade operaatorid hindasid ise Covid-19 piirangutest tulenenud kahjude suuruseks kokku 59 miljonit eurot ning kahjude hüvitamiseks taotleti 39 miljonit eurot. 

Toetusperiood on Eesti-Soome laevaliinide puhul 13. märts kuni 15. juuni 2020 ja Eesti-Rootsi laevaliinide puhul 13. märts kuni 30. september 2020. 

Toetuse andmise alus on majandus- ja taristuministri 9. oktoobri määrus "COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse puhangust mõjutatud reisilaevade operaatoritele toetuse andmise tingimused ja kord" ning seda makstakse riigieelarvest. Toetusmeetme tingimused töötas välja ning riigiabi loa taotles majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Taotlusi menetles ja toetusi maksab välja Riigi Tugiteenuste Keskus.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: