Reinsalu: lennupiirangud Suurbritanniaga kehtivad aasta lõpuni

{{1608714180000 | amCalendar}}
Reisijad Tallinna lennujaamas.
Reisijad Tallinna lennujaamas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kolmapäeval kohtuvad Eesti, Läti ja Leedu välisminister, et kokku leppida ühised piirangud Suurbritannia reisipiirangutes, kuid praeguse seisuga jäävad lennupiirangud kehtima aasta lõpuni, ütles välisminister Urmas Reinsalu.

Reinsalu sõnul on plaanis kolmapäevast kehtestada Suurbritanniast saabujatele rangemad eneseisolatsiooninõuded. Kui praegu on mudel, et testi, siis käi seitse päeva tööl ja testi jälle, siis uue mudeli järgi peab pärast esimest testi seitse päeva kodus olema. Testimise alternatiiviks saab 14-päevane eneseisolatsioon senise 10-päevase asemel.

Reinsalu kehutas kõiki eestlasi, kellel on Suurbritannias viibides kriitiline olukord, Eesti välisministeeriumiga ühendust võtma. Koos Läti ja Leeduga plaanitakse veel selle aastanumbri sees evakuatsioonilendu Londonist Riiga. Mõeldud on see inimestele, kes on jäänud Suurbritanniasse lõksu või kellel on erakorraline põhjus Eestisse naasmiseks, märkis Reinsalu. Lend pole mõeldud neile, kes tahavad lihtsalt pühadeks Eestisse tulla.

Erilend väljub Londonist 28. detsembril kell 17.30. Lennule on vajalik osta pilet ja arvestades, et lend maandub Riias, ka jätkulennu pilet Tallinnani. Kohtade arv on piiratud. Esmajärjekorras arvestatakse nende hädasolijatega, kes on end registreerinud Reisi Targalt lehel ja kelle olukord on kriitiline, st üksi reisivad alaealised, väikeste lastega pered ja üle 65-aastased, teatas välisministeerium.

Sellega seoses on välisministeerium alustanud Ühendkuningriigis hädasolevate eestlaste kaardistamist. Kõigil Ühendkuningriigis lühiajaliselt viibivatel Eesti kodanikel, kel on enne 1. jaanuari hädavajadus tagasi pöörduda Eestisse, palutakse registreerida end lehel Reisi Targalt 23. detsembri jooksul.

Välisministeeriumi teatel ei saa enne 1. jaanuari siiski tagasilennu võimalust garanteerida. Seetõttu palutakse jätkata kõigil Eestisse naasta soovijatel paralleelselt omal käel võimalike reisivõimaluste otsimist.

Lutsar: Inglise mutatsiooni kohta on vähe teada

Suurbritannias avastatud uue koroonaviiruse tüve ehk niinimetatud Kenti viiruse kohta on väga vähe teadmisi, märkis teadusnõukoja esinaine Irja Lutsar.

"Mida see viirus tähendab, veel ei tea. Esimesed andmed näitavad, et see ei põhjusta raskemat haigust ega suuremat suremust. Andmeid veel ei ole, sest inglased alles kasvatavad neid viiruseid ja siis saab teha eksperimente," lausus Lutsar.

Lutsari sõnul pole kellelegi üllatus, et koroonaviirused muteeruvad, sest RNA viirused muteeruvadki. Samuti pole üllatus see, et just inglased uue tüve avastasid, sest sealmail tegeldakse palju viiruste genotüpiseerimisega.

Reinsalu märkis, et kuigi viirus pole tervisele ohtlikum, on tegu siiski kiiremini leviva tüvega.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: