Riigikogu hakkab menetlema abielu ja kooselu võrdsustamist

{{1610707500000 | amCalendar}}
Riigikogu 13. jaanuari istung.
Riigikogu 13. jaanuari istung. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Riigikogu juhatus võttis reedel menetlusse 19 riigikogu saadiku esitatud eelnõu, millega muu hulgas võrdsustatakse kooseluleping abieluga. Tegemist on Imre Sooääre eestvedamisel valminud eelnõuga, mis esitati kolmapäeval vahetult enne abieluteemalise rahvaküsitluse arutelu ja maha hääletamist.

Eelnõu esitasid 10 Keskerakonna ja üheksa Sotsiaaldemokraatliku Erakonna saadikut.

Eelnõuga viiakse 9. oktoobril 2014 vastuvõetud kooseluseadusega reguleeritud kooseluleping perekonnaseadusesse ja kooseluseadus tunnistatakse seetõttu kehtetuks.

Eelnõu esitasid keskerakondlased Andrei Korobeinik, Oudekki Loone, Maria Jufereva-Skuratovski, Martin Repinski, Kaido Höövelson, Imre Sooäär, Jaanus Karilaid, Aadu Must, Natalia Malleus ja Enn Eesmaa ning sotsiaaldemokraadid Helmen Kütt, Eduard Odinets, Riina Sikkut, Kalvi Kõva, Ivari Padar, Jaak Juske, Heljo Pikhof, Indrek Saar ja Jevgeni Ossinovski.

Eelnõu seletuskirjas seisab, et kooseluseadus jõustus 1. jaanuaril 2016, kuid ei ole tegelikult tänaseni saavutanud oma algselt plaanitud mõju – endiselt on vastu võtmata erinevate seaduste muudatused, mis tagaksid kooselulepingu sõlminud isikutele sarnased õigused omavahel abielus olevate isikutega (seda küll teatud erisustega, näiteks lapsendamise teatud aspektid) ja isikud peavad oma õiguste kaitsmiseks pöörduma kohtusse. See aga on isikutele äärmiselt koormav.

Seetõttu võrdsustakse eelnõuga kooseluleping abieluga – eelnõust tulenevalt on edaspidi kooselulepingu sõlminud isikutel samad õigused, mis abielus olevatel isikutel, kui seaduses ei ole tehtud erisust. Eelnõu kohaselt ei kinnita vaimulikud kooselulepingu sõlmimist.

Eelnõu juhtivkomisjoniks  määrati õiguskomisjon.

 

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: