Viroloog Merits: maske peavad kandma ka immuunsed

Maske jagavad ja kontrollivad korrakaitsjad Tallinna Raekoja platsil
Maske jagavad ja kontrollivad korrakaitsjad Tallinna Raekoja platsil Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Eestis on praeguseks vaktsineeritud üle 18 000 inimese ning koroonaviiruse on teadaolevalt läbipõdenud 37 000 inimest, ent ka nemad, kellel on juba kujunenud immuunsus, peavad siiski kandma maski.

Tartu Ülikooli viroloogi Andres Meritsa sõnul ei ole haigestumise ja nakatumise eest kaitsmine üks ja sama.

"Praegu me teame, et vaktsineeritud ja haiguse läbi põdenud teatud perioodi jooksul ei haigestu või haigestuvad väga harva. Eriti vaktsineeritute ja samuti ka läbipõdenute puhul me ei tea, kas nad nakatuvad ja kas nad võivad viirust üle kanda. See on hetkel teadmiste auk," selgitas Merits.

Viroloog lisas, et vaktsiini saavad veel ainult arstid ja eakad. Esimeste puhul puutuvad nad viirusega tõenäolisemalt rohkem kokku kui teised inimesed ja võivad ka oma patsiente nakatada. Eakate kehvem tervis võib aga tähendada, et vaktsiin on vähem efektiivsem. Seega on Meritsa sõnul oluline ka solidaarsus.

"Väga keeruliseks muutub olukord, kui kolmandik inimesi kannab maske, kolmandik ei kanna sellepärast, et ei taha, ja kolmas kolmandik sellepärast, et ei pea. Ühtegi mõistlikku meetodit kasutamata jätta ei saa. Me pole sellises olukorras, et saaks seda endale lubada."

Oluline on ka meeles pidada, et iga näokate viiruse levikut ei takista. Riidest maske ostes peab vaatama, et see peaks vastu korduvale pesule ja 60-kraadisele kuumusele. Tervisameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna peaseptsialist Kerstin-Gertrud Kärblane soovitab tutvuda täpsete maski sertifikaatide tähistega terviseameti veebilehel.

"Riidest korduvkasutatavaid maske soovitame rohkem kasutada tervetel, riskigruppi mittekuuluvatel inimestel, kes siis ei hoolda ega ravi ka COVID-haigestunut," rääkis Kärblane.

"Isetehtud maski puhul on väga oluline see materjal, millest see tehtud on. Ta peaks olema tehtud tihedalt kootud materjalist ja WHO andmetel võiks see koosneda kahest või kolmest kihist ka. Meditsiinilist või kirurgilist maski peaksid eelistama COVID-19 haiged, tema ravi või hooldamisega tegelevad isikud või siis inimesed, kellel esinevad mõned haigussümptomid või siis riskigruppi kuuluvad inimesed."

Kerstin-Gertrud Kärblane ütles, et maskid ei ole siin jäädavalt, kuid veel on vara hakata mõtlema nendest lahtiütlemisele.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: