Iisrael hakkab vaktsineerima teismelisi ja sulgeb paariks nädalaks piirid

Oma vaktsineerimisprogrammiga maailmas kõige kaugemale jõudnud Iisrael hakkab nüüd vaktsineerima ka teismelisi, samuti on riigil kavas kaheks nädalaks piirid sulgeda, et välismaalt poleks võimalik viirust sisse tuua. Euroopa riigid on aga hädas, sest vaktsiinitarnete viibimine lööb vaktsineerimiskavad segamini.

Iisrael asub vaktsineerima 16- kuni 18-aastaseid noori, keskkooli kahe viimase klassi õpilasi. Noorte vaktsineerimist peetakse vajalikuks, sest koroona levis keskkoolides väga ulatuslikult, mistõttu õpilased suunati kaugõppele. See aga ei rahulda ei õpilasi, ega õpetajaid, rääkimata lapsevanemaist ning kõik tahavad võimalikult kähku normaalse koolikorralduse juurde tagasi pöörduda:

"Ma õpin keskkooli lõpuklassis ja on väga tähtis normaalse elu juurde tagasi pääseda, sellest koroonast ükskord ometi lahti saada, jälle sõpradega kokku saama hakata, normaalselt, mitte üle Zoomi, õppida. Ainult nii saan ma lõpueksamitel ja koolis üldse tõesti edukas olla," rääkis Tel Avivi abiturient Noga Erel.

Et vaktsineerimisega saavutatud edu mitte maha mängida, astus Iisrael sammu, milletaolist ükski teine riik seni astunud pole – otsustas kaheks nädalaks sulgeda riigi peamise, Ben Gurioni lennujaama igasugusele reisiliiklusele.

Et valdav osa reisijaid saabub ja lahkub Tel Avivi ja Jeruusalemma vahel asuva lennujaama kaudu, tähendab see Iisraeli sisulist äralõikamist muust maailmast.

Ühendkuningriik oma vaktsineerimiskavaga Iisraelile kannule pole jõudnud, kuid ka seal ollakse vaktsineerimisega Euroopa Liidust oluliselt kaugemale jõudnud.

Riigi terviseministri sõnul oli pühapäevaks vaktsineeritud üle viie miljoni inimese, sealjuures kolmveerand kõigist üle 80-aastastest.

See kõik teeb Euroopa Liidu juhtidele muidugi pahameelt, sest Euroopa Liidu mahajäämus on tingitud just vaktsiinitootjate saamatusest, kes lihtsalt ei suuda Euroopa Liitu kokkulepitud vaktsiinihulgaga varustada. Samas Iisraeli ja Ühendkuningriigi varustamisel probleeme ei ole.

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel ütles, et kavas on panna ravimifirmad lepinguid austama. Võimalikke sanktsioone, millega lepingurikkujaid korrale kutsuda, Michel veel kirjeldanud pole.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: