USA esindajatekoda edastas senatile ametlikult Trumpi tagandamisotsuse

Kapitooliumihoone Washingtonis.
Kapitooliumihoone Washingtonis. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Getty Images/Stefani Reynolds

USA esindajatekoda edastas esmaspäeval senatile ametlikult Donald Trumpi tagandamisotsuse, milles teda süüdistatakse Kapitooliumi mässu õhutamises.

Trumpi tagandamisprotsess senatis peaks algama veebruari teisel nädalal.

Esindajatekoda hääletas 13. jaanuaril ootuspäraselt Trumpile mässule õhutamise süüdistuse esitamise poolt, millega käivitati tema vastu ametlik tagandamisprotseduur. Esindajatekojas andis ametisüüdistuse esitamise poolt hääle 232, vastu oli 197 rahvaesindajat ja neli jättis hääletamata. Demokraatidega liitus kümme vabariiklast.

Vabariiklastest saadikud andsid nädalavahetusel mõista, et Trumpi süüdimõistmine seoses kongressi ründamisega osutub keeruliseks.

Vabariiklaste juhtivad poliitikud on esitanud tagandamisele poliitilisi ja põhiseaduslikke vastuargumente, suurendades kahtlust, kas demokraatidel, kes kontrollivad sajakohalises senatis 50 kohta, õnnestub saavutada süüdimõistvaks otsuseks 17 vabariiklase toetus.

Trumpile esitatud süüdistus puudutab 6. jaanuaril Washingtonis peetud kõnet, mille järel tungisid tema toetajad USA kongressihoonesse. Vägivallas hukkus viis inimest.

Senati vabariiklaste juht Mitch McConnellil õnnestus tagandamisprotsess nihutada veebruari, öeldes, et Trumpil on advokaatide värbamiseks ja enda kaitsmiseks aega vaja.

McConnell märkis, et esindajatekojas esitati Trumpile süüdistus erakordselt kiiresti ehk kõigest ühe päevaga, kuid senat sellist tempot endale lubada ei saa.

"Selle järg ei tohi olla ebapiisav protsess senatis, mis jätab ekspresident Trumpi ilma tema õigusest õiglasele kohtumõistmisele või kahjustab senatit või presidendiametit ennast," märkis McConnell.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: